ProIT: медіа для профі в IT
5 хв.

Що таке Getсontact — вірусна утиліта, яка збирає персональні дані

author avatar Катерина Чуб

Останнім часом Getсontact «завірусився» в Україні. Цей застосунок відомий тим, що дає змогу дізнатися, як ви підписані у телефоні інших.

У соцмережах навіть зʼявився тренд: встановити Getсontact і перевірити, як ви підписані в телефоні друзів і знайомих. У результаті інтернет заполонили безліч скриншотів із кумедними підписами.

У цій статті ми розглянемо, як перевірити, як ти підписаний у телефоні, основні функції застосунку, переваги та чи може він загрожувати вашій приватності.

Що таке Getсontact?

Getсontact — це застосунок, призначений для ідентифікації невідомих номерів і блокування спам-дзвінків. Завдяки йому користувачі можуть дізнаватися, хто телефонує, навіть якщо номер не збережений у їхній телефонній книзі.

Getсontact дозволяє уникати небажаних дзвінків, що особливо важливо в епоху численних телефонних шахрайств і маркетингових дзвінків.

Як працює Getсontact?

Під час першого ж запуску Getсontact просить доступ до контактів у телефонній книзі. Таким чином інформація з адресної книги надсилається на сервери компанії.

Як тільки користувач отримує вхідний дзвінок, то через Getсontact має змогу перевірити цей номер — застосунок надає інформацію про абонента. Якщо ж номер позначений як спам або небажаний, він попереджає про це.

Користувачі програми можуть переглядати, під якими іменами підписані друзі чи колеги у телефонних книгах інших абонентів.

Також застосунок дає змогу побачити, як абонент підписаний в інших користувачів, що надає додаткові знання про контактну інформацію в мережі.

Однак користувач не може дізнатися, як він підписаний у всіх, у кого є його номер, а лише у тих, хто також встановив цю програму.

Як перевірити, як ти підписаний у телефоні інших?

Ось кроки, які потрібно виконати для того, щоб дізнатися та перевірити, як ти підписаний у телефоні інших користувачів:

1. Завантаження і встановлення Getсontact

• Android: Відкрийте Google Play Store, знайдіть Getсontact і натисніть «Встановити».

• iOS: Відкрийте App Store, знайдіть застосунок Getсontact і натисніть «Завантажити».

2. Реєстрація і вхід

• Відкрийте застосунок після встановлення.

• Введіть свій номер телефону і підтвердіть його за допомогою коду, який отримаєте через SMS.

• Застосунок може попросити надати доступ до ваших контактів. Це є необхідним для його повноцінної роботи.

3. Перевірка тегів

• Після успішної реєстрації перейдіть до розділу «Мій профіль» або «Профіль» у застосунку.

• У цьому розділі ви зможете побачити всі теги та як записані у телефоні друзів, а також дізнатися, як записані інші.

Переваги Getсontact

Зручність

Легкий у використанні та не вимагає особливих знань. Після встановлення автоматично починає виконувати свої функції без необхідності додаткових налаштувань. Має зручний та інтуїтивний інтерфейс, що значно зекономить ваш час.

Актуальність інформації

База даних постійно оновлюється, що забезпечує актуальність і точність інформації про абонентів.

Захист від небажаних дзвінків

Getсontact допомагає захистити користувачів від небажаних дзвінків, надаючи завчасно додаткові дані про того, хто телефонує.

Автоматичне блокування спаму

У налаштуваннях застосунку також можна увімкнути автоматичне блокування дзвінків зі спам-номерів, використовуючи базу даних Getсontact.

Повідомлення про спам

Може надсилати вам повідомлення про можливі спам-дзвінки, що дозволяє бути обачнішими при відповідях на дзвінки невідомих номерів.

Розширені можливості

Преміум-підписка

Getсontact пропонує преміум-підписку, яка надає розширені можливості, такі як доступ до додаткової інформації про номери, розширені функції блокування, відсутність реклами.

Також ви можете переглянути, хто переглядав, як ви підписані в інших, у разі, якщо аккаунт користувача не є приватним.

У чому небезпека Getсontact?

Незважаючи на те, що Getсontact має багато корисних функцій, повʼязаних з ідентифікацією невідомих номерів і блокуванням спаму, також він має низку потенційних небезпек, повʼязаних із безпекою персональних даних та конфіденційністю.

Зокрема, коли ви встановлюєте застосунок і надаєте йому доступ до своєї телефонної книги, він збирає інформацію про всі ваші контакти, через що відразу виникають питання про захист персональних даних.

Головна хитрість полягає ще й у тому, що навіть якщо ви не встановлювали Getсontact, ваш номер телефону може опинитися у розпорядженні розробників. Для цього достатньо, щоб він опинився в адресній книжці одного з користувачів.

Це означає, що програма отримує доступ до персональних даних: імен, номерів телефону і, можливо, інших деталей, що збережені у вашій телефонній книзі. При цьому вказані дані можуть бути збережені на серверах Getсontact і в подальшому використані для створення великої бази контактів.

Тому виникає ризик, що зібрані дані можуть бути передані або продані третім сторонам, таким як маркетингові компанії або інші організації, які зацікавлені у доступі до великої кількості персональних даних. Це може призвести до небажаних дзвінків або повідомлень.

У разі, якщо застосунок буде зламаний, персональні дані можуть стати доступними для шахраїв.

Наприклад, зловмисники можуть використовувати ці знання для створення персоналізованих фішингових атак, які можуть виглядати нібито як повідомлення від знайомих або колег із телефонної книги користувача.

Окрім зазначеного вище, збір та використання бази даних без явної згоди всіх зацікавлених осіб викликає етичні питання. Багато людей можуть бути не згодні з тим, що їхній номер телефону та інші дані зберігаються без їхнього про те відома та згоди.

Хто розробив застосунок?

Getсontact був розроблений громадянами Туреччини Бураком Сагліком та Мустафою Севінком. Права належать компанії GetContact LLP, яку вони зареєстрували в Лондоні у 2017 році. Про це відомо із записів Британської реєстраційної палати.

Саглік та Севінк також вважаються топменеджерами турецького розробника Tekyason yazılım. Ця компанія також зазначає Getсontact серед своїх проєктів.

Де ще працює Getсontact?

Getсontact набув популярності у багатьох країнах світу. Туреччина — головний за популярністю ринок програми. Розробники запевняють у його присутності ще у 148 країнах. Зокрема, йдеться про його активне використання у країнах Європи, а також в Азії.

Законність використання Getсontact

Хоча Getсontact залишається популярним у багатьох країнах, його діяльність стикається із серйозними регуляторними викликами у деяких юрисдикціях через питання конфіденційності та безпеки персональних даних користувача.

У деяких країнах застосунок навіть заборонили. Наприклад, у Казахстані й Азербайджані Getсontact заборонили на підставі порушення законів про оброблення персональних даних.

Казахстанські розробники зі студії CodeBusters оперативно випустили застосунок Getcontact_ (незабаром перейменований на Pootin). При цьому його функціонал обмежився лише «вірусною» фічею — скануванням телефонних книг. Однак у Казахстані заборонили й цю програму.

До прикладу, у Вірменії справа обмежилася закликом влади відмовитися від використання Getсontact.

Крім того, ЗМІ повідомляли, що розробників застосунку звинувачують у руйнуванні сімей. Стверджується, що користувачка з Азербайджану викрила зраду чоловіка, дізнавшись, що він записаний у чиємусь довіднику під жіночим імʼям.

Що стосується блокування в Україні, то поки ніяких обмежувальних заходів щодо Getcontact не було, однак на сайті Офісу Президента у лютому 2021 році було зареєстровано петицію щодо його заборони.

У тексті петиції йшлося про те, що «застосунок порушує права громадян щодо приватності, а саме інформацію розповсюджують треті особи без згоди на те власника. Це може призводити до дестабілізації психічного самопочуття, впливати на репутацію безпідставно, як мінімум ображати власника мобільного номера та бути потужним інструментом для булінгу й цькування».

Щоправда, петиція не набрала необхідної кількості підписів для того, щоб Президент розглянув її.


Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.