ProIT: медіа для профі в IT
5 хв.

7 поширених міфів про Linux

author avatar ProIT NEWS

Linux призначений не лише для ентузіастів техніки чи серверних ферм і не такий складний, як ракетобудування з точки зору навчання. How-to Geek спростовує найпоширеніші міфи про Linux.

1. Linux – це операційна система

вихід команди neofetch в операційній системі Ubuntu.

Один із найпоширеніших міфів про Linux полягає в тому, що його відносять до операційної системи, схожої на Windows або macOS. Однак насправді Linux – це лише ядро, основна частина операційної системи, яка відповідає за керування апаратними ресурсами та надання основних послуг іншому програмному забезпеченню.

Отже, коли хтось каже, що використовує Linux, насправді мається на увазі, що він використовує операційну систему на основі ядра Linux.

Якщо ми збираємося глибоко зануритися в семантику, то можна сказати, що Linux належить до цілого сімейства Unix-подібних операційних систем, заснованих на ядрі Linux. Однак більш відповідним терміном для цього буде «дистрибутиви Linux». Технічно дистрибутив Linux складається із ядра Linux, допоміжного системного програмного забезпечення та бібліотек проєкту GNU.

Це породжує ще одну дискусію. Чи варто називати це Linux, чи GNU/Linux? GNU існував задовго до Linux. Більшість дистрибутивів Linux містять утиліти та програмне забезпечення від GNU. Ось чому ви також часто чуєте, що ви повинні називати це GNU/Linux і не відкидати внески проєкту GNU.

2. Linux не містить вірусів

Windows приділяє багато уваги атакам шкідливих програм. Але чи означає це, що системи, як Linux, не мають вірусів?

Linux отримує переваги від надійних методів безпеки, вбудованих у його дизайн. Такі функції, як дозволи користувача, ізоляція процесів, кореневий доступ і принцип найменших привілеїв, допомагають впоратися із серйозними ризиками зловмисного програмного забезпечення.

Незмінні дистрибутиви Linux виводять його на новий рівень, запобігаючи неавторизованій модифікації системи. Усе це може дати вам уявлення про те, що Linux не може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням. Але це далеко від істини.

На системи Linux можуть впливати різні типи зловмисного програмного забезпечення, зокрема віруси, хробаки, трояни та руткіти. Програми-вимагачі та криптозлам також становлять значні ризики.

Linux є популярним вибором для серверів, що робить його чудовою мішенню для авторів шкідливих програм.

Природа Linux із відкритим вихідним кодом є суперечливою. З одного боку, є люди, які можуть переглянути код і швидко виправити помилки чи вразливості. Але з іншого боку, є хакери та зловмисники, які також можуть переглядати код і розробляти експлойти.

3. Linux не підходить для звичайних користувачів ПК

Приклад зовнішнього вигляду дистрибутива Ubuntu Linux після налаштування

Існує уявлення, що Linux призначений лише для професіоналів, таких як розробники, спеціалісти з кібербезпеки, системні адміністратори або ІТ-спеціалісти.

Але існують дистрибутиви для більшості цілей. У вас є вузькоспеціалізовані дистрибутиви, такі як Kali Linux, для хакерського зламу і тестування на проникнення. Але у вас також є Ubuntu, Linux Mint, Debian, Fedora й інші дистрибутиви, створені для настільних комп’ютерів, якими можуть користуватися всі.

Інша частина цього міфу полягає в тому, що Linux призначений для серверів, а не для настільних ПК. Хоча Linux домінує на серверах завдяки своїй стабільності й економічній ефективності, спочатку він був створений для настільних комп’ютерів.

4. Linux складно вивчити

Команда ping у терміналі Linux.

Поширеною причиною, чому люди не хочуть використовувати Linux, є те, що вони думають, що Linux важко використовувати. Але Linux складний лише тоді, коли ви збираєтеся виконувати складні завдання. Якщо ви просто хочете використовувати Linux для офісної роботи, серфінгу в Інтернеті чи перегляду медіафайлів, тоді Linux такий простий, як Windows або macOS.

Багато хто вважає, що для того, щоб користуватися Linux, потрібно вивчити десятки команд і використовувати термінал для роботи з Linux. Але більшості звичайних користувачів термінал може взагалі не знадобитися. Навіть якщо вам потрібно час від часу користуватися терміналом, ви можете вивчити лише кілька важливих команд Linux.

Більшість сучасних дистрибутивів пропонують повнофункціональний графічний інтерфейс користувача (GUI) для спілкування з системою. Якщо ви перейдете із дистрибутивів Windows на Linux, орієнтованих на початківців, то почуватиметеся як удома.

Просто тому, що щось робиться по-іншому в Linux, це не завжди складніше. Візьмемо для прикладу встановлення програмного забезпечення. Ви можете використовувати менеджери пакетів CLI для встановлення програмного забезпечення в Linux.

Також можете використовувати Flatpaks. Є AppImages для більш схожого на Windows досвіду. І, звичайно, у вас є спеціальні магазини програмного забезпечення в багатьох дистрибутивах Linux.

5. Для Linux бракує програмного забезпечення

Програма програмного забезпечення GNOME, яка показує плитки із зеленими галочками
Дейв Маккей / How-To Geek

Linux має величезну кількість програмного забезпечення. Щоб поглянути на колекцію програмного забезпечення Linux, давайте візьмемо деякі дані з pkgs.org. Debian 12 і Ubuntu 24.04 мають понад 60 тисяч програмних пакетів, доступних у головному репозиторії та Ubuntu Universe.

Офіційне сховище Fedora 40 містить майже 75 тисяч пакетів. Репозиторій openSUSE OSS може похвалитися понад 100 тисячами пакунків.

Від веббраузерів і клієнтів електронної пошти до медіаплеєрів і редакторів коду – Linux пропонує великий набір високоякісного програмного забезпечення, яке задовольнить більшість ваших потреб.

Деяке рідне програмне забезпечення Linux має кращу підтримку і продуктивність у середовищі Linux, аніж інші. Здебільшого вам ніколи не доведеться турбуватися про те, щоб щось зробити в Linux через брак програмного забезпечення.

Це правда, що Linux не має вбудованої підтримки для багатьох популярних програм, таких як Microsoft Office або продукти Adobe. Однак є LibreOffice як альтернатива Microsoft Office. На заміну Adobe Creative Suite є GIMP, Inkscape, DaVinci Resolve та інші.

Навіть якщо немає хорошої альтернативи для ваших улюблених програм Windows, можна спробувати налаштувати Wine або Bottles для їх запуску в Linux. Деяке програмне забезпечення має вебверсії, які можна запускати із веббраузера в Linux. Якщо вам це не підходить, то завжди можна подвійно завантажити Windows і Linux.

6. Linux непридатний для ігор

Екран налаштування Garuda Linux %22Garuda Gaming%22, на якому показано різні ігрові програми, які можна встановити
Кредит зображення. Джерело: Garuda Linux

Незважаючи на те, що ігрова сцена на Linux все ще не на такому рівні, як Windows, за ці роки все значно покращилося.

Steam пропонує величезну бібліотеку оригінальних ігор для Linux, включно з багатьма іграми AAA. Крім Steam, існує багато платформ, які продають оригінальні ігри для Linux.

Ви можете завантажити Steam нативно на Linux, налаштувати Proton, розгалужену версію Wine від Valve і запускати свої ігри практично без налаштування.

Можна перевірити ProtonDB – керовану спільнотою базу даних, яка надає звіти про сумісність для запуску ігор на Linux. Lutris і PlayOnLinux спрощують керування і гру на Linux.

Крім того, Linux надає вам доступ до багатьох емуляторів консолей, що дозволяє грати в багато ретро-ігор, ігор PlayStation і Nintendo.

7. Linux вимагає багато часу

Класичний міф про Linux. Оскільки Linux є безкоштовним, у нього повинні бути деякі нюанси, чи не так?

Вам доведеться витратити багато часу на вивчення інструментів, вирішення проблем і виконання завдань. Що ж, давайте розберемось.

Якщо ви зовсім новачок у Linux, то, ймовірно, витратите багато часу на початку, щоб розібратися. Від вибору дистрибутиву і встановлення операційної системи до завантаження необхідних програм і розуміння того, як працює Linux, вам може знадобитися кілька днів, щоб освоїтися. Але чи це стосується лише Linux?

Так, Linux не ідеальний. Ви зіткнетеся з багатьма новими проблемами, з якими, можливо, не стикалися у Windows. Але спільнота Linux чудова. Ви можете відвідати форуми, групи в соціальних мережах, сторінки документації та офіційні канали підтримки, щоб отримати відповіді на будь-які запитання й отримати допомогу.

Читайте також на ProIT: Три причини, чому розробникам варто розглянути Rocky Linux 9.4.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.