ProIT: медіа для профі в IT
2 хв.

Мейнфрейму виповнюється 60 років, і він не планує виходити на пенсію

author avatar ProIT NEWS

7 квітня 1964 року International Business Machines представила новий комп’ютер під назвою System/360, названий мейнфреймом через великий корпус, у якому розміщувалися друковані плати. Модель нижчого класу, Model 30, поставлялася з 8 КБ до 64 КБ пам’яті, тоді як моделі вищого класу могли мати до 8 МБ основної пам’яті, повідомляє Network World.

З цього виникла технологічна платформа, яка пережила шість десятиліть і численні прогнози її загибелі. У 2024 році, попри поважний вік, виповнюється 60 років, а мейнфрейм все ще широко використовується.

За даними компанії IBM:

  • Мейнфрейми використовують 71% компаній зі списку Fortune 500.
  • Мейнфрейми обробляють 90% усіх операцій із кредитними картками.
  • Мейнфрейми використовуються у 44 із 50 найбільших банків.
  • Мейнфрейми обробляють 68% робочих навантажень ІТ у світі, але на них припадає лише 6% витрат на ІТ.

Forrester Research у своєму звіті «Стан мейнфреймів у всьому світі» за 2024 рік зазначив:

«Всупереч твердженням, що мейнфрейми повільно зникають, 54% респондентів, підприємства яких зараз використовують мейнфрейми, очікують збільшення використання мейнфреймів протягом наступних 2 років. При цьому 27% із них повідомили, що продовжать використовувати без змін, тоді як лише 15% очікують зменшення використання».
«Помилка більшості людей щодо мейнфреймів полягає у тому, що вони припускають, що вся справа – в обчисленнях», – сказав Чарльз Кінг, головний аналітик Pund-IT.

Подальший успіх мейнфрейм-рішень насправді залежить від двох речей. По-перше, глибокого розуміння IBM бізнес-потреб корпоративних клієнтів, по-друге, від чудової адаптивності платформи IBM Z.

Адаптивність платформи IBM Z була продемонстрована у 1999 році, коли компанія заявила, що підтримуватиме Linux на мейнфреймах. Це стало підтвердженням зростання впливу програмного забезпечення із відкритим кодом. Значення цього кроку неможливо переоцінити.

На той момент Linux існував на ринку вже 10 років і в основному використовувався на ПК x86. Тепер же він працював на мейнфреймі – втіленні продуктивності та надійності. Це був дуже сміливий крок.

Сьогодні IBM продовжує модернізувати платформу. Так, минулого року компанія випустила версію своєї операційної системи z/OS на основі ШІ.

«Після періоду міграції з мейнфрейму на початку 2000-х тих робочих навантажень, які не вимагали можливостей мейнфрейму, платформа стабілізувалася навколо клієнтської бази тисячі організацій, які не просто продовжують користуватися мейнфреймами, а й модернізують ці робочі навантаження», – зазначив Пітер Руттен, віцепрезидент із дослідження інтенсивних обчислень в IDC.

Кожен випуск мейнфрейму нового покоління містить низку інновацій, які дозволяють платформі забезпечувати неперевершену обробку онлайн-транзакцій із максимально можливою доступністю, водночас надаючи інноваційні, а іноді й революційні у галузі.

«Мейнфрейм не вмирає. Він просто перетворюється», – зауважив він у коментарі журналістам.

Читайте також на ProIT: IBM використовує технологію DNS для покращення служби балансування навантаження.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.