ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

«Момент Оппенгеймера». Що спільного в атомної бомби та ШІ

author avatar ProIT NEWS

Крістофер Нолан, режисер фільму про розробника атомної бомби Роберта Оппенгеймера, провів паралель між ядерною зброєю та штучним інтелектом. Про це повідомляє The Guardian.

Нолан зауважив, що існують «дуже сильні паралелі» між відомим фізиком Робертом Оппенгеймером, «батьком» ядерної зброї, та експертами зі штучного інтелекту, які сьогодні закликають стримати розвиток технології.

Оппенгеймер хотів, щоб країни відмовилися від «певної частини» свого суверенітету, щоб передати контроль над ядерною енергією в руки міжнародної спільноти через ООН, зауважує Крістофер Нолан. Однак режисер сказав, що ООН «дуже відрізняється від тієї, що була в 1950-х роках, і дуже зменшилася».

У фільмі Нолана, серед іншого, описано, як заклики Оппенгеймера до ядерної стриманості, зокрема щодо розробки потужної водневої бомби, призвели до зіткнень із політичним і військовим істеблішментом США.

Нещодавно Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що ООН є «ідеальним місцем» для встановлення глобального стандарту та підходу до штучного інтелекту, оскільки зростають заклики до міжнародної спільноти для сповільнення розвитку цієї технології.

Відповідно до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаного за посередництва ООН, країни, які володіють ядерною зброєю, зобов’язуються не допомагати неядерним державам купувати або створювати такі військові технології.

Доктор Джеффрі Хінтон, британський «хрещений батько штучного інтелекту», пішов із Google цього року, щоб більш відкрито говорити про «екзистенціальний ризик», який створює передовий штучний інтелект. А виконавчий директор Tesla і власник Twitter Ілон Маск був серед тисяч підписантів листа із закликом призупинити створення потужних систем ШІ.

«Мені було цікаво поспілкуватися з деякими провідними дослідниками в галузі штучного інтелекту та почути від них, що вони вважають це своїм «моментом Оппенгеймера», – сказав Крістофер Нолан. – І вони, очевидно, дивляться на його історію як на застереження… про відповідальність того, хто випускає цю технологію у світ, і про те, якою буде їхня відповідальність з точки зору непередбачуваних наслідків».

Коли у червні компанія Meta, що належить Марку Цукербергу, оголосила, що зробить свою модель ШІ загальнодоступною, один з експертів порівняв це із «наданням комусь шаблону для виготовлення ядерної бомби».

Побоювання щодо руйнівного впливу ШІ на кіно- та телеіндустрію зіграли свою роль у страйках акторів і письменників, які паралізували Голлівуд. Однак члени Гільдії режисерів Америки, включно з Ноланом, погодили новий контракт із кіностудіями США, згідно з яким ШІ не може взяти на себе роботу режисерів.

Крістофер Нолан сказав, що генеративний ШІ «буде руйнівним», але також створить «величезні можливості» в таких сферах, як візуальні ефекти. Однак він сказав, що керівники повинні нести відповідальність за його використання.

Раніше ProIT повідомляв, що понад 10 тисяч письменників вимагають від розробників ШІ компенсації за використання авторських текстів.

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.