ProIT: медіа для профі в IT
3 хв.

Протистояння Bluesky і Mastodon може сформувати наступне покоління соціальних мереж

author avatar ProIT NEWS

Користувачі Bluesky і Mastodon сперечаються щодо того, як поєднати дві децентралізовані соціальні мережі та чи взагалі має бути такий міст. За різкими коментарями в GitHub ці конфлікти можуть сформувати майбутнє Інтернету, повідомляє Tech Crunch.

Mastodon – найпопулярніший децентралізований застосунок на сьогоднішній день.

Минулого року Mastodon зріс у розмірах, оскільки люди шукали альтернативу Twitter Ілона Маска. Зараз він нараховує 8,7 мільйона користувачів.

Минулого тижня Bluesky відкрився для широкого загалу, додавши 1,5 мільйона користувачів за кілька днів і довівши їх загальну кількість до 4,8 мільйона.

Bluesky перебуває на порозі об’єднання свого протоколу AT. Це означає, що будь-хто зможе налаштувати сервер і створити власну соціальну мережу за допомогою програмного забезпечення із відкритим кодом. Кожен окремий сервер зможе спілкуватися з іншими, вимагаючи від користувача лише одного облікового запису в усіх соціальних мережах протоколу.

Mastodon використовує інший протокол, який називається ActivityPub. Це означає, що користувачі Bluesky і Mastodon не можуть взаємодіяти між собою безпосередньо.

Розробник програмного забезпечення Раян Баррет обʼєднав протокол AT й ActivityPub за допомогою мосту під назвою Bridgy Fed.

Баррет не пов’язаний із Mastodon або Bluesky, але оскільки протоколи є відкритими, то будь-який сторонній розробник може використовувати наявний код.

Баррет планував зробити bridge opt-out за замовчуванням. Тобто публічні публікації Mastodon могли з’являтися на Bluesky без відома автора і навпаки.

З цього приводу на сторінці GitHub відбулася гаряча дискусія щодо публікацій за замовчуванням. З часом дискусія переросла у погрози й особисті нападки.

Баррет розуміє побоювання деяких користувачів Mastodon щодо того, що їхні публікації з’являтимуться там, де вони не очікували.

«Багато людей прийшли з більш традиційних соціальних мереж. Вони прийшли створити простір, який був би безпечнішим, меншим та більш контрольованим. Вони очікують згоди на все, що роблять зі своїми даними», – сказав посадовець.

Поширена помилка щодо мосту полягає в тому, що він негайно повністю об’єднає Bluesky і Mastodon. Але ця технологія працює не так.

За допомогою конструктивних відгуків під час обговорення на GitHub Баррет вирішив створити те, що він називає discoverable opt-in.

Користувачі з будь-якої сторони мосту повинні надіслати запит на підписку на облікові записи з іншої сторони. Потім вони отримають одноразове спливаюче вікно із запитанням, чи хочуть того, щоб їхні облікові записи були з’єднані між двома мережами, чи ні.

Вже зараз найзатятіші прибічники Mastodon і Bluesky діють як ворогуючі фракції у війні за відкриту мережу. Але оскільки децентралізовані соціальні мережі стають все більш популярними, те, як ці екосистеми на різних протоколах взаємодіють одна з одною, може закласти основу для наступної ери Інтернету.

Прихильники Mastodon скептично ставилися до Bluesky із самого початку. Привабливість Mastodon як некомерційної соцмережі полягає в тому, що, на відміну від Instagram, Х або YouTube, вона не контролюється великою корпорацією, яка повинна робити своїх інвесторів щасливими.

На ранніх стадіях Bluesky був проєктом Х, який фінансував співзасновник і колишній генеральний директор компанії Джек Дорсі. Тепер же Bluesky є компанією, яка повністю відокремлена від Х. Незважаючи на те, що Дорсі входить до складу ради директорів, він виявився набагато більш зацікавленим у функціонуванні Nostr – іншого децентралізованого протоколу.

Для Mastodon залученість Дорсі стала першим ударом. Другий удар відбувся, коли Bluesky вирішила створити власний протокол замість використання існуючого, наприклад ActivityPub.

Прихильники Mastodon часто приєднуються до платформи, тому що вірять у її технології. Іноді вони навіть ображаються на те, що Bluesky створює зовсім інший протокол із нуля, а не інтегрується з ActivityPub. Навіть співавтор ActivityPub Еван Продрому висловив своє ставлення до Bluesky.

«Найкраще, що Bluesky може зробити для своїх користувачів, – це реалізувати ActivityPub для підключення до мільйонів користувачів fediverse», – написав він у Threads Instagram.

Ідеологічні питання навколо Bridgy Fed, ймовірно, продовжуватимуть розпалювати напругу в цих соціальних мережах.

Незабаром програма Meta Threads планує стати сумісною з такими мережами ActivityPub, як Mastodon. Flipboard та Automattic, власники WordPress.com і Tumblr, також роблять ставку на ActivityPub.

Для користувачів Mastodon, які хочуть залишатися ізольованими від традиційних соціальних мереж, ці зв’язки з іншими платформами, зокрема Threads, яка має 130 мільйонів активних користувачів, можуть становити більшу загрозу, аніж сторонній Bluesky bridge.

Докладніше про те, що таке Bluesky і як там зареєструватися, читайте в нашому матеріалі: Як Twitter, але без Маска.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.