ProIT: медіа для профі в IT
2 хв.

Система грейдів: нагальна потреба чи трендова примха?

author avatar Kharkiv IT Cluster

ІТ-індустрія перебуває у стані постійних змін та невизначеності, що призводить до появи нових, несподіваних викликів. Тому наразі маємо надзвичайну важливість об’єднуватися й обмінюватися досвідом.

Новий проєкт Харківського ІТ Кластеру – «IT Cluster in the Cloud» – відкриває додаткові можливості для ІТ-компаній у непевні часи.

25 липня відбувся перший захід HR CommuniTy від Kharkiv IT Cluster у межах проєкту. Темою обговорення стала система грейдів. Порушувалося питання, у чому її нагальна потреба чи це просто трендова примха.

Спікеркою івенту була Євгенія Петрук, HRD Promodo, експерт у галузі управління персоналом з досвідом роботи понад 15 років у таких сферах бізнесу: диджитал-маркетинг, дистрибуція, ритейл, виробництво, фінансовий сектор. Сертифікований асесор та бізнес-тренер.

Спікерка івенту поділилася власним досвідом і розповіла, як інтегрувати грейдову систему у компанію.

Тож на івенті говорили про:

📌 Базові поняття: що таке грейд і грейдування?
📌 У чому цінність для усіх сторін?
📌 У чому недоліки системи грейдів?
📌 Як зрозуміти, чи потрібна система грейдів?

Базові поняття: що таке грейд і грейдування?

▪️ Грейд – це упорядкування або класифікація, яка використовується для групування посад за певними факторами з метою стандартизації оплати праці.

▪️ Грейдування містить у собі процес розподілу посад відповідно до їхньої цінності для компанії й об’єднання посад у групи (грейди) за певною логікою, а також призначення кожному грейду єдиних умов оплати.

▪️ Суть будь-якої системи грейдування полягає у тому, щоб розподілити посади відповідно до цінності кожної ролі для компанії, об’єднати посади у групи (грейди) за певною логікою і призначити кожному грейду єдині умови оплати.

У чому цінність для усіх сторін?

Цінність для компанії

 • Свідоме розуміння впливу посад на результати компанії.
 • Вдосконалення організаційної структури.
 • Прогнозованість фінансових обов’язків.

Цінність для співробітників

 • Справедливість винагороди та рівні можливості.
 • Розуміння наступних кроків зростання.
 • Можливості горизонтального зростання.

Цінність для HR

 • Прозорість та аргументація.
 • Планування перспектив кар’єрного і професійного розвитку.
 • Легкість у розрахунках і впровадженні змін.

Система грейдів – це потужний інструмент, який має значну цінність для всіх сторін: компанії, співробітників та HR-фахівців. Вона допомагає компанії ефективно управляти персоналом, надає прозорість та рівні можливості для співробітників і допомагає HR забезпечувати планування розвитку й перспективи для кожного співробітника.

Успішне впровадження системи грейдів підвищує мотивацію, задоволеність і результативність всіх учасників організації.

У чому недоліки системи грейдів?

 • Ресурсозатратність впровадження.
 • Можливі відхилення від ринкової заробітної плати.
 • Угруповання посад у грейди ускладнює моніторинг ринку ЗП та аналітику.
 • Складнощі пояснення системи грейдів лінійним співробітникам.

Попри недоліки, система грейдів може бути корисним інструментом для структуризації робочих місць та розвитку кар’єри у компанії. Але її впровадження вимагає обдуманості та зосередженості на особливостях конкретної організації.

HR-фахівці мають бути готовими до того, щоб забезпечити оптимальний баланс між стандартизацією та індивідуальним підходом, забезпечуючи справедливу і прозору компенсаційну політику.

Як зрозуміти, чи потрібна система грейдів?

 • Непрозорість системи оплати для кожного співробітника.
 • Неконтрольовані/непрогнозовані зміни ФОП і складових оплати.
 • Оплата новачкам вище, ніж поточним спеціалістам.
 • Принципи збільшення ЗП непрозорі/незрозумілі.
 • Значні відхилення від ринку ЗП.
 • Співробітники вважають систему оплати праці несправедливою.
 • Система грейдів як вирішення недоліків.

Система грейдів допомагає уникнути багатьох недоліків традиційного підходу до оплати праці. Вона забезпечує прозорість, стабільність, адекватність і розуміння процесу визначення заробітної плати.

Використання грейдів дає змогу компанії створити справедливу та конкурентоспроможну систему оплати праці, яка мотивує співробітників до досягнення кращих результатів і розвитку кар’єри.

Під час заходу спікерка поділилася власними кейсами й докладно розповіла про: методики грейдування, принципи системи грейдів, шляхи впровадження грейдів, кроки їх впровадження, а також показала на прикладах оцінки фактору й етапи оцінки посад у компанії Promodo.

Не пропустіть цю унікальну нагоду поглибити свої знання і здобути цінний досвід. Переходьте за покликанням і дивіться запис вебінару на нашому каналі YouTube.

Захід, реалізований завдяки підтримці Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», став практичною платформою, де попри географічну приналежність ІТ-компанії долучилися до експертного обміну досвідом та отримали практичні поради для свого бізнесу.

Приєднуйтесь до HR CommuniTy і Kharkiv IT Cluster, щоб бути серед однодумців і стати рушійною силою українського ІТ!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.