ProIT: медіа для профі в IT
4 хв.

6 безкоштовних потужних креативних інструментів для Linux

author avatar ProIT NEWS

Безкоштовні операційні системи на основі операційної системи Linux є серйозною альтернативою Windows, не в останню чергу завдяки широкому асортименту програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

PC World склав список креативних інструментів для Linux: графічних, текстових, аудіо та відео редакторів, конкурентів Adobe Illustrator і CorelDraw.

GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – це професійна піксельна графічна програма, яка надає функції для редагування зображень і цифрового малювання растрової графіки. Більшість основних дистрибутивів Linux уже включають GIMP у свою базову інсталяцію, але наступна інсталяція також є відносно простою та швидкою.

Користувачі, які бажають використовувати цю потужну альтернативу Adobe Photoshop та Affinity Photo, можуть знайти програму як для завантаження на офіційному вебсайті, так і в розділі керування пакетами програмного забезпечення свого дистрибутиву.

GIMP особливо популярний у Linux, де він зарекомендував себе як стандарт для редагування цифрових зображень, також підходить для початківців.

Inkscape

Іншим потужним графічним інструментом є Inkscape. Inkscape – це безкоштовне, незалежне від платформи програмне забезпечення для редагування і створення двовимірної векторної графіки. Програма підходить для створення односторінкових документів, таких як логотипи, діаграми, плакати та листівки, комікси тощо.

Inkscape використовує формат файлу SVG (Scalable Vector Graphics), стандартизований Консорціумом W3C. Розробники позиціонують свою безкоштовну графічну програму з відкритим вихідним кодом як прямого конкурента платним програмам, таким як Adobe Illustrator і CorelDraw.

У відео YouTube розробники демонструють, на що здатна остання версія Inkscape 1.2.

Inkscape також можна завантажити з офіційного вебсайту розробника, а також встановити за допомогою керування пакетами програмного забезпечення всіх відповідних дистрибутивів Linux.

OpenShot

Безкоштовний відеоредактор OpenShot для нелінійного редагування відео та редагування відео під Linux отримує багато нових функцій і покращень з оновленням до останньої версії 3.1. Загалом у випуск включено понад 1000 змін, які тепер сумісні з Blender 3.3 LTS.

OpenShot – це дуже потужний інструмент для редагування відео, призначений як для початківців, так і для професіоналів.

Зокрема, розробники попрацювали над функціями редагування в реальному часі й інтегрованою шкалою часу, що зробило безкоштовне програмне забезпечення ще більш гнучким та універсальним. OpenShot 3.1 використовує фоновий потік кешу, який готує майбутні кадри до того, як вони знадобляться.

Офіційний YouTube-канал амбітного проєкту з відкритим кодом також містить численні прості для розуміння інструкції. OpenShot 3.1 можна завантажити на вебсайті або в управлінні пакетом програмного забезпечення відповідного дистрибутиву.

Медіацентр Kodi

Kodi (раніше XBMC) – це безкоштовний мультиплатформенний медіаплеєр, який функціонує як медіацентр і може бути значно розширений завдяки численним плагінам.

Kodi може зчитувати метадані з локальних медіафайлів і зберігати їх у власній медіабазі. Потім метадані відображаються у візуально привабливому вигляді у власній бібліотеці. Їх можна відтворювати безпосередньо з неї або поширювати на інші пристрої в домогосподарстві через локальну мережу.

Медіацентр із відкритим кодом Kodi 20 (Nexus) є продовженням попередньої версії Kodi 19 (Matrix) і пропонує численні нові функції.

Kodi 20 (Nexus) – вибір нових функцій:

  • Апаратний декодер AV1 для Android.
  • Апаратний декодер AV1 для Linux через VAAPI.
  • Додано тональне відображення ACES/Hable для GLES.
  • Більше шейдерів BiCubic для GLES.
  • Оновлення до FFmpeg 4.4.
  • Pipewire support.

Крім того, оптичні диски тепер автоматично монтуються в Linux за допомогою [ udisks]. Unix-подібні платформи, такі як Android, Linux і macOS, отримують підтримку WS-Discovery (SMB Discovery).

Завдяки широкому спектру плагінів інтернет-портали відео, такі як YouTube та медіабібліотеки ARD і ZDF, також можуть бути інтегровані й доступні через Kodi. Інтеграція послуг відео на вимогу також може бути реалізована за допомогою розширень.

Поточна версія 20.2 Kodi доступна для завантаження на офіційному вебсайті. Також її можна швидко та легко інсталювати за допомогою багатьох стандартних дистрибутивів.

OnlyOffice

Безкоштовний офісний пакет OnlyOffice з Латвії щойно був випущений для Linux в останній версії 7.5.1. Він зосереджений, зокрема, на текстах, електронних таблицях і презентаціях.

Ця потужна колекція програм має на меті стати альтернативою відомим офісним пакетам із відкритим кодом, таким як LibreOffice та OpenOffice, а також платній пропозиції Microsoft Office.

OnlyOffice 7.5.1 – надзвичайно сучасний офісний пакет для створення текстів, електронних таблиць і презентацій. Безкоштовне програмне забезпечення отримує бали насамперед завдяки повністю відкритому вихідному коду та мультиплатформеній підтримці систем, яка також підтримує безкоштовні операційні системи на основі Linux.

Розробники також хочуть покращити взаємодію з Microsoft Office та його форматами файлів на основі XML DOCX, XLSX і PPTX для Word, Excel і PowerPoint, а також значно підвищити сумісність.

Загалом в OnlyOffice немає проблем із документами пакету Microsoft Office. Він може і відкривати, і редагувати їх.

OnlyOffice є абсолютно безкоштовним для приватних користувачів і може бути завантажено безпосередньо з вебсайту розробника. Офіційний канал в YouTube надає надзвичайно цінні інструкції, поради та шаблони документів, особливо для початківців.

Ardour

Професійна цифрова аудіоробоча станція Ardour, програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом для редагування та мікшування аудіофайлів і записів на комп’ютері, було випущено в останній версії 8.2 і коштує від $1 як відкрите програмне забезпечення.

Надзвичайно потужний аудіоінструмент також можна використовувати абсолютно безкоштовно, але тоді вам доведеться скомпілювати його самостійно.

Ardor 8.2 – це потужна цифрова аудіостанція (DAW) для Linux, яку знову створено під керівництвом головного розробника Пола Девіда. Її можна завантажити як зазвичай, безкоштовно як вихідний код, а потім скомпілювати для вашої власної системи та встановити відповідно.

Менш досвідчені користувачі або ті, хто хоче отримувати будь-які оновлення безпосередньо від розробника програмного забезпечення, отримають готове програмне забезпечення й всі оновлення для придбаної версії за пожертву в $1.

З точки зору інтерфейсу користувача та концепції роботи, Ardor створено за моделлю платного професійного програмного забезпечення Pro Tools, яке часто використовується у студіях звукозапису. За обсягом і продуктивністю Ardour може не відставати від усіх професійних рішень на ринку, а в деяких випадках навіть перевершувати їх.

Читайте також на ProIT: Adobe оновила ШІ в Photoshop та анонсувала нейронні мережі для створення векторної графіки в Illustrator і макетів в Express.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.