ProIT: медіа для профі в IT
4 хв

ІТ-індустрія проти прийняття нового урядового законопроєкту про мобілізацію

author avatar ProIT NEWS

Асоціація IT Ukraine, Kharkiv IT Cluster та Lviv IT Cluster висловили консолідовану позицію ІТ-індустрії стосовно нового урядового законопроєкту № 10449 від 30.01.2024 про мобілізацію.

ІТ-об’єднання України розуміють мету проєктів Законів України щодо мобілізації та бронювання, підтримують прагнення до справедливості та намагання законодавчо вирішити низку проблем, що має наразі держава у сфері військових зобов’язань громадян, а саме військового обліку та проходження військової служби.

30 січня цього року у ВРУ було повторно внесено урядовий проєкт Закону № 10449, який пропонує вдосконалення законодавства щодо мобілізації.

Найбільші ІТ-спільноти України, зокрема Асоціація IT Ukraine, Lviv IT Cluster, Kharkiv IT Cluster, неодноразово висловлювали позицію щодо незбалансованості законопроєкту № 10378. Він викликав низку питань та, у разі прийняття, ставив під загрозу розвиток економіки як однієї з важливих складових підтримки країни та війська і розвиток бізнесу в Україні.

Наразі бачимо, що текст законопроєкту № 10449 фактично дублює попередній № 10378 і жодним чином не вирішує нагальних питань. Навпаки, ускладнює функціонування бізнесу та ситуацію загалом, створюючи напругу між бізнес-середовищем, суспільством і державними інституціями.

Ризики, що залишаються у законопроєкті, є критичними для ІТ-галузі. На жаль, влада не використала час для діалогу з індустрією та суспільством і не вирішила проблемних питань.

Так, критичними залишаються:

  1. Перегляд КМУ Порядку бронювання військовозобов’язаних протягом місяця з дня опублікування цього Закону.
  2. Обовʼязок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Отримання повісток через такий електронний кабінет.
  3. Обмеження осіб, які перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.

Крім того, додалися нові ризики, а саме:

  • Встановлюються необґрунтовано малі строки для уточнення облікових даних всім військовозобов’язаним особам в Україні, в тому числі тим, що вже є заброньованими.
  • Виключається відстрочка від мобілізації особам, які отримують другу вищу освіту. Для багатьох ІТ-спеціалістів профільна ІТ-освіта не є першою вищою освітою. При цьому вкрай нелогічним є виключення аспірантів, що навчаються на контрактній основі, із переліку осіб, які мають право на відстрочку. Адже це підриває науковий потенціал держави.
  • Повторне проходження обстежень всіма особами, які визнані обмежено придатними для проходження військової служби та які отримали статус інваліда ІІ та ІІІ груп, до кінця цього року.

IT-спільнота загалом підтримує необхідність впорядкування підходу до обліку військовозобов’язаних під час воєнного стану. Водночас необхідно знайти баланс між обсягом мобілізації й здатністю підтримувати економіку України на належному рівні для всебічного забезпечення Сил оборони.

У зв’язку з цим найбільші ІТ-спільноти України, зокрема Асоціація IT Ukraine, Lviv IT Cluster, Kharkiv IT Cluster, наполегливо закликають зупинити розгляд нового урядового законопроєкту № 10449 про мобілізацію та направити його на доопрацювання з урахуванням позицій громадськості й бізнесу заради збереження економічної стійкості країни.

Прийняття законопроєкту № 10449 у поточному вигляді неприпустиме і становить загрозу для подальшої роботи ІТ-галузі в Україні через протиріччя в його положеннях, високий рівень закладених корупційних ризиків та незбалансованість повноважень компетентних органів.

Однією з ключових проблем є неконституційні положення щодо електронного вручення повісток.

Також обмеження доступу до консульських послуг, рахунків та ведення підприємницької діяльності фізичними особами-підприємцями за кордоном є неприпустимим і може призвести до значного скорочення обсягів експорту.

Крім того, обмеження, які стосуватимуться осіб, що перебувають за кордоном, несуть контрпродуктивний характер і ніяк не сприятимуть навіть їх потенційному поверненню в Україну.

Ми вже спостерігаємо негативні тенденції у галузі: вперше за роки незалежности України ІТ-індустрія не показала росту у порівнянні з минулим роком. За 2023 рік експортна виручка IT-послуг зменшилася на 8,5%, що у грошовому еквіваленті становило -6,7 мільярда доларів США.

Саме тому разом із планами щодо запровадження цифрового обліку військовозобов’язаних та підвищенням ефективності мобілізації мають впроваджуватися також збалансовані й ефективні механізми бронювання ключових працівників для компаній, які працюють в Україні.

Такий баланс, на думку представників ІТ-індустрії, може забезпечити зокрема автоматичне бронювання працівників на квартал (із щоквартальним продовженням), враховуючи певні критерії: певний мінімальний обсяг заробітної плати, яку повинна отримувати особа, або сплату певної суми податку на доходи фізичних осіб щомісячно/щоквартально.

Це вкрай необхідно, адже завдяки чинному механізму було заброньовано лише 3400 IT-фахівців, що становить за різними оцінками від 1% до 1,5% від загальної кількості усіх співробітників галузі. Це критично мало для стабільного функціонування індустрії й загалом економіки та свідчить про неефективність існуючого механізму бронювання.

Технологічна галузь залишається однією з ключових в українській економіці та забезпечує значний обсяг валютних надходжень. Комп’ютерні послуги становлять 41,5% від загального обсягу експорту послуг. Це найбільша частка серед інших послуг, що експортуються. А компанія, найнявши одного IT-фахівця, створює і зберігає 2,7 робочих місця в економіці.

Таким чином, навіть під час повномасштабної війни 608-615 тисяч робочих місць прямої та непрямої зайнятості було створено індустрією. Для нормального функціонування економіки України важливим є зберегти цей показник.

Однак ми всі маємо розуміти, що зараз кожен українець може перебувати лише у двох статусах: бути у ЗСУ або працювати для ЗСУ. Інших варіантів немає.

ІТ-галузь активно підтримує ЗСУ. Частина фахівців від початку повномасштабної війни стала на захист країни. Три чверті опитаних нами компаній під час дослідження IT Research Ukraine 2023 зазначили, що мають у штаті мобілізованих спеціалістів.

93,6% айтівців скеровують частину своєї винагороди на благодійність. Середній чек на благодійність одного IT-спеціаліста дорівнює 264 долари США або ж 9500 гривень. А щомісяця разом IT-фахівці донатять приблизно 80 мільйонів доларів США, що у гривнях становить майже 3 мільярди.

Враховуючи зазначене вище, з метою недопущення негативних наслідків для економіки країни, зупинення розвитку ІТ-індустрії, значних корупційних ризиків і втрат для репутації країни закликаємо владу не приймати ПЗУ № 10449 у поточній редакції.

ІТ-галузь України за участю Асоціації IT Ukraine, Lviv IT Cluster та Kharkiv IT Cluster вкотре наполягає на необхідності знайти час та обговорити з ІТ-спільнотою зазначені ризики й наслідки для індустрії та держави у разі ухвалення таких рішень.

Нагадуємо, що ми готові надати експертну підтримку і всіляко сприяти прискоренню вирішення зазначених питань.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.