ProIT: медіа для профі в IT
2 хв.

ОС Raspberry Pi тепер базується на Debian Bookworm і підтримує Raspberry Pi 5

author avatar ProIT NEWS

Raspberry Pi випустив нову версію свого дистрибутива ОС Raspberry Pi на базі Debian для одноплатних комп’ютерів Raspberry Pi, яка містить нову базу Bookworm і має деякі серйозні зміни. Про це повідомляє 9to5linux.com.

Найбільшою зміною в новому випуску ОС Raspberry Pi є те, що тепер він базується на останній серії операційних систем Debian GNU/Linux 12 Bookworm. Попередні випуски ОС Raspberry Pi до сьогодні базувалися на Debian GNU/Linux 11 Bullseye.

Однак, незважаючи на цю зміну, операційна система Raspberry Pi все ще працюватиме на довгостроковій версії ядра Linux 6.1 LTS до грудня 2026 року.

У цьому випуску присутні ще дві важливі зміни, першою з яких є перехід на Wayfire Wayland для робочого столу ОС Raspberry Pi на моделях Raspberry Pi 4 та Raspberry Pi 5.

Для старіших моделей Raspberry Pi ОС за замовчуванням буде X11 з використанням менеджера вікон Openbox.

ОС Raspberry Pi (LXpanel) була замінена новою програмою під назвою wf-panel-pi під час роботи під Wayland. До нової панелі входять плагіни продуктивності GPU та живлення.

Крім того, файловий менеджер PCManFM оновлено для використання серверної частини Wayland під час роботи на Wayland.

Другою важливою зміною є перехід на PipeWire як на мультимедійний сервер за замовчуванням замість PulseAudio. Те саме стосується диспетчера мережевих з’єднань, який у цьому головному випуску ОС Raspberry Pi замінено на популярний NetworkManager.

У новому випуску ОС Raspberry Pi також додано веббраузер Mozilla Firefox як альтернативу Chromium, який із самого початку був веббраузером за замовчуванням.

До того ж нові програми тепер доступні під час роботи під Wayland, включаючи сервер WayVNC VNC, інструмент для скриншотів Grim, засіб перегляду зображень Eye of MATE, а також засіб перегляду документів Evince.

Серед інших цікавих змін: цей випуск перемикається з упаковки ядра raspberrypi-kernel на основі Debian linux-image-rpi-*, а також з упаковки мікропрограми raspberrypi-bootloader на основі Debian raspi-firmware і переміщує монтування /boot до /boot/firmware.

ОС Raspberry Pi доступний для завантаження з офіційного вебсайту в різних варіантах із настільним комп’ютером, із настільним комп’ютером і рекомендованим програмним забезпеченням або спрощеною версією.

Він підтримує моделі Raspberry Pi 3B, Raspberry Pi 3B+, Raspberry Pi 3A+, Raspberry Pi 4B, Raspberry Pi 400, Raspberry Pi 5, Raspberry Pi CM3, Raspberry Pi CM3+, Raspberry Pi CM4, Raspberry Pi CM4S і Raspberry Pi Zero 2 W.

Pаніше ми повідомляли, що запуск довгоочікуваного Raspberry Pi 5 був анонсований на кінець жовтня.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.