ProIT: медіа для профі в IT
2 хв.

Штучний інтелект допомагає розшифрувати давньоримський спалений сувій

author avatar ProIT NEWS

Штучний інтелект використовується для багатьох речей у сучасному житті: від створення крутих зображень до керування автомобілями без водія.

Тепер вчені з Університету Кентуккі використали ШІ для читання стародавнього сувою, який згорів під час виверження вулкана майже 2 тисячі років тому, повідомляє BBC.

Сувої папірусу, знайдені на місці давньоримського міста Геркуланум, були фактично перетворені на деревне вугілля під час виверження Везувію у 79 році нашої ери.

Історики вважали, що ми вже ніколи не дізнаємося, що було написано на цьому папері, але за допомогою ШІ було знайдено перше слово – фіолетовий.

Розшифровані букви
Підпис до зображення,
Букви давньогрецькою мовою означають слово «фіолетовий».

Сувої настільки крихкі, що якщо спробувати їх розгорнути, вони можуть розсипатися на порох, тому досі ніхто нічого не міг із них прочитати.

Відкриття сталося після того, як у березні було розпочато конкурс під назвою Vesuvius Challenge.

Було оприлюднено тисячі тривимірних рентгенівських зображень двох згорнутих сувоїв і трьох фрагментів папірусу, а також програми штучного інтелекту, за допомогою яких можна було розшифрувати давньогрецьке письмо.

Премію у розмірі $40 тисяч отримав 21-річний комп’ютерний вчений Люк Фаррітор за те, що знайшов перші літери.

Фрагмент геркуланумського сувою
Підпис до зображення,
Фрагмент геркуланумського сувою

Дослідникам, яким вдасться «витягти» слова із сувоїв, які були взяті з бібліотеки розкішної вілли, похованої під попелом у давньоримському місті багато років тому, пропонуються додаткові грошові призи.

Наразі дослідники з усього світу знаходять все більше слів, і триває гонка, щоб прочитати якомога більше змісту цієї знахідки.

Досі залишається загадкою те, що може бути в цих сувоях, але завдяки прогресу в технологіях експерти як ніколи близькі до з’ясування.

Читайте також на нашому сайті: ШІ приходить у спортзал: в Техасі відкрився тренажерний зал із віртуальними тренерами.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.