ProIT: медіа для профі в IT
5 хв

Як не провалити співбесіду на програміста

author avatar Сергій Немчинський
CEO | FoxmindEd Software

Вітаю вас, дорогі читачі! Сьогодні ми поговоримо про те, як співбесіди можуть впливати на вашу кар’єру і чому важливо готуватися до них.

Я – Сергій Немчинський, засновник і директор освітньої платформи FoxmindEd і просто програміст із багаторічним досвідом. І я готовий поділитися з вами важливими порадами й інсайтами щодо цього етапу у найманні.

Розгляньмо, чому співбесіди є важливими не лише для програмістів, але й для роботодавців, а також як подолати страх перед ними, як готуватися й уникати помилок під час розмови.

Важливість інтервю та етапи співбесіди

Співбесіда зазвичай складається з кількох етапів, на кожному з яких ви спілкуєтеся з різними спеціалістами:

  • співбесіда з рекрутером,
  • технічне інтерв’ю.

Кожен з цих етапів має свої особливості та вимоги, тому підготовка до них відрізняється. Відповім на найбільш поширені питання від вас. Отже…

Інтерв’ю з рекрутером

Питання: Які головні завдання рекрутера під час співбесіди?

Відповідь: Під час співбесіди рекрутер виконує кілька ключових завдань. Він оцінює soft skills кандидата (навички спілкування, емпатія, лідерські якості та здатність працювати в команді), аналізує досвід роботи кандидата в команді та його спроможність ефективно вирішувати складні завдання.

Він також відповідає на запитання кандидата щодо роботи у компанії, умов співпраці, можливостей для розвитку й інших аспектів, які цікавлять кандидата. Рекрутер створює загальне враження від кандидата та визначає його потенціал для інтеграції в команду та компанію в цілому. Нарешті, рекрутер встановлює взаємну відповідність між очікуваннями компанії та кандидата.

Питання: Про що рекрутер може запитати під час співбесіди?

Відповідь: Зазвичай на цьому етапі більше уваги приділяють навичкам міжособистого спілкування (soft skills), досвіду роботи в команді, методам розв’язання складних завдань на попередніх робочих місцях та іншим подібним аспектам.

Крім того, протягом цієї співбесіди кандидат також має змогу ставити рекрутеру запитання щодо роботи в компанії, можливих умов співпраці й інших аспектів, які його цікавлять. Важливо зрозуміти, що рекрутери іноді ставлять дивні запитання, але це частина їхніх методик, які допомагають відсіяти неадекватних кандидатів. Тому, якщо вам ставлять такі запитання, відповідайте спокійно та відверто.

Питання: Як підготуватися до інтерв’ю з рекрутером?

Відповідь:

  • Дослідіть компанію: вивчіть компанію, її історію, цінності, продукти чи послуги, актуальні проєкти. Це допоможе вам відповідати на запитання рекрутера і проявити ваш інтерес та знання.
  • Підготуйте загальні відповіді: рекрутери зазвичай ставлять загальні запитання про ваш досвід, мотивацію, сильні та слабкі сторони. Підготуйте чіткі відповіді на них.
  • Підготуйте питання: не забудьте підготувати питання для рекрутера, що стосуються роботи в компанії, структури команди, можливостей для професійного росту тощо.
  • Комунікуйте чітко та виразно: висловлюйте свої думки чітко та виразно. Навчіться аргументувати свої ідеї та висловлювати їх із позиції користувача.
  • Практикуйте перед дзеркалом: проведіть практичні вправи перед дзеркалом або з друзями, відповідаючи на типові питання співбесіди.
  • Ознайомтеся зі своїм резюме: будьте готові розповісти більше про досвід, який ви вказали у резюме. Рекрутер може поставити запитання щодо конкретних проєктів або досягнень.
  • Залишайте позитивне враження: важливо залишити позитивне враження від співбесіди. Будьте ввічливими та виразіть свій інтерес до компанії й вакансії.

Питання: Як часто рекрутери проводять співбесіду англійською мовою?

Відповідь: Співбесіда з рекрутером англійською мовою може відбуватися досить часто, особливо для позицій, де важливий високий рівень володіння англійською. Підготуйте відповіді на стандартні запитання англійською мовою та вивчіть їх на пам’ять (про себе, ваші захоплення, попередні проєкти та досягнення).

Питання: Як відповісти на запитання про попередню роботу та роботодавців?

Відповідь: Важливо уникати негативних висловлювань про попереднього роботодавця. Замість цього розповідайте про незручності умов роботи або причину звільнення, але без оцінок. Наприклад, «На попередній роботі були не дуже комфортні умови роботи, і я вирішив шукати іншу».

Інтерв’ю з технічним спеціалістом

Технічна співбесіда спрямована на оцінку професійних компетенцій кандидата і його здатності вирішувати технічні завдання.

Врахуйте, що співбесідник взаємодіє з вами, як із досвідченим програмістом. Важливо розуміти, що це не ворожнеча, а спроба оцінити вашу професійну підготовку.

Питання: Які етапи технічної співбесіди?

Відповідь: Технічна співбесіда включає такі етапи:

  • Бесіда з кандидатом: техспеціаліст розмовляє з кандидатом про його досвід і проєкти, звертаючи увагу на технічні аспекти.
  • Технічні запитання: кандидатові ставлять технічні запитання для визначення рівня його професійної підготовки.
  • Лайвкодинг: кандидата можуть попросити вирішити технічне завдання прямо під час співбесіди, демонструючи свої навички програмування.

Питання: Чому деякі інтерв’юери ставлять складні та неочікувані запитання на технічних співбесідах?

Відповідь: Співрозмовник може ставити вам неочікувані запитання, щоб перевірити, як ви реагуєте на ситуації, коли не знаєте відповіді. Це допомагає йому оцінити вашу реакцію на невизначеність, яка може виникнути в робочій ситуації.

Питання: Як підготуватися до технічної співбесіди?

Відповідь:

  • Підготуйте відповіді на технічні запитання: проведіть попередню підготовку і вивчіть основні концепції, що стосуються вашої області експертизи.
  • Разом зі складними завданнями розгляньте й більш елементарні завдання, які можуть зустрітися на співбесіді. Так ви покращуєте впевненість, реакцію та базові навички.
  • Комунікація: навчіться чітко та лаконічно висловлювати свої думки й рішення. Здатність пояснити свої дії та розуміти запитання важлива на співбесіді.
  • Репетиція задач: робіть відкриті співбесіди та розв’язуйте технічні завдання вдома. Практикуйтеся у відповідях на типові запитання, що можуть виникнути на інтерв’ю.

Зазвичай ці запитання спрямовані на оцінку розуміння кандидатом ключових принципів та підходів. Наприклад, у розробників ПЗ відкрите запитання може бути таким: «Як ви розглядаєте питання масштабованості в системі та які стратегії масштабування ви розглядаєте?» Відповідь на таке запитання буде вимагати від кандидата розгорнутої рефлексії й обґрунтування їхнього підходу.

  • Поглиблений аналіз резюме: підготуйтеся до запитань про ваш досвід, проєкти, над якими ви працювали, і конкретні досягнення.
  • Відпрацюйте кодування: на технічній співбесіді важливо бути готовим до написання коду на білій дошці або у текстовому редакторі. Практикуйтеся у написанні коду вручну й усно пояснюйте свої рішення.
  • Онлайн-платформи: ви можете знайти онлайн-платформи, які надають практичні тестові завдання для підготовки до технічних співбесід.
  • Оцінка роботи над помилками: розгляньте ваші попередні помилки на співбесідах та намагайтеся покращитися у цих аспектах.

Причини провалу на співбесіді

Розглянемо деякі можливі причини провалу на співбесіді та як їх уникнути:

  • Спроба розповісти про весь свій досвід у відповіді на одне запитання: не потрібно докладно розповідати про весь ваш робочий досвід в одній відповіді. Сконцентруйтеся на тих аспектах, які найбільше відповідають запитанню.
  • Занадто короткі, однослівні відповіді на запитання: це інша крайність. Намагайтеся надавати відповіді, які максимально інформативні.
  • Невідповідне місце та час для співбесіди: вибирайте спокійне місце для онлайн-співбесіди, де вас ніхто не буде відволікати, або попередьте, якщо такої можливості немає. Найменш прийнятним часом для офлайн-зустрічі вважається: 9 ранку понеділка, після роботи о 18:00 або пізніше, п’ятниця у другій половині дня, перед святами, особливо новорічними. Спробуйте обирати час для співбесіди, коли ви будете найбільш готові та сконцентровані.
  • Непунктуальність: не залишайте роботодавця чекати. Однак приходити занадто завчасно – також поганий знак.
  • Відсутність питань з вашого боку: пам’ятайте, що ви так само можете ставити запитання рекрутеру чи роботодавцю. Це демонструє вашу зацікавленість у компанії та позиції.
  • Перебільшення у резюме: будьте чесними й об’єктивними у своєму резюме. Не завищуйте свій досвід чи навички.
  • «Гугління» під час співбесіди: уникайте використання Інтернету під час співбесіди. Вам варто бути готовими відповідати на запитання на основі своїх знань.

Що робити, якщо…

  • … вам поставили запитання, на які немає відповіді: не панікуйте, важливо чесно визнати, що ви не знаєте, але одночасно ви можете подати приклади схожих ситуацій, де ви зуміли ефективно вирішити проблеми. Або спробуйте розібратися у завданні й подати логічний підхід до його розв’язання. Важливо продемонструвати свої аналітичні навички та здатність до самостійного вирішення проблем.
  • … вам запропонували неприйнятні умови або вимоги: ви можете ввічливо відмовитися і пояснити, чому це не відповідає вашим потребам і цілям.
  • … ви хвилюєтеся: це нормальна реакція, і майже немає людей, які б не хвилювалися перед виступом або співбесідою. Тому раджу просто не пити кави та міцного чаю перед зустріччю і добре підготуватися.

Отже, співбесіда – це можливість продемонструвати свої навички та здатність спілкуватися. Підготовка і впевненість у собі – це ваші головні союзники на шляху до успіху.

Однак важливо пам’ятати, що якщо вам відмовили – це ще не кінець світу, і можливо, це навіть на краще. Просто продовжуйте проходити співбесіди та не покладайте надію лише на одну компанію й одну зустріч.

Бажаю вам найкращого на вашій наступній співбесіді!

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!‌‌

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.