ProIT: медіа для профі в IT
3 хв.

Що таке чат-бот Grok і як він працює?

author avatar ProIT NEWS

На відміну від інших чат-ботів, Grok має «трошки розуму» і «бунтарську жилку», стверджує власник X Ілон Маск.

Grok готовий говорити на теми, які зазвичай заборонені для інших чат-ботів. Наприклад, політичні теорії та змови, а також використовувати не тільки літературну мову.

Як повідомляє Tech Crunch, найбільшою перевагою Grok є його здатність отримувати доступ до даних X у реальному часі. Це можливість, якої немає в інших чат-ботів.

Запитайте його: «Що сьогодні відбувається з ШІ?» і Grok об’єднає відповідь із нещодавніх заголовків. Тоді як ChatGPT надасть лише розпливчасті відповіді через обмеження його навчальних даних і фільтрів для його вебдоступу.

Як працює Grok?

Grok є винаходом xAI – стартапу Ілона Маска з ШІ, компанії, яка залучає мільярди доларів венчурного капіталу.

Grok покладено в основу генеративної моделі ШІ під назвою Grok-1, розробленої на кластері із десятків тисяч графічних процесорів (згідно з дописом у блозі xAI).

Щоб навчити його, xAI отримав дані з Інтернету (датовані до третього кварталу 2023 року) і відгуки помічників, яких xAI називає наставниками ШІ.

У популярних тестах Grok-1 приблизно такий же потужний, як модель чат-бота Meta Llama 2 з відкритим кодом, і перевершує GPT-3.5 OpenAI. Принаймні, так стверджують в xAI.

Тести Grok xAI

Навчання з підкріпленням на основі зворотного зв’язку людини (RLHF) – це спосіб, яким сьогодні налаштовано більшість чат-ботів на основі ШІ. RLHF передбачає навчання генеративної моделі, а потім збір додаткової інформації для навчання моделі й точне налаштування генеративної моделі за допомогою навчання з підкріпленням (reinforcement learning).

RLHF досить добре навчає моделі слідувати інструкціям, але все ж не ідеально. Як і інші моделі, Grok схильна до «галюцинацій», іноді пропонуючи дезінформацію та неправдиві часові дані, коли її запитують про новини.

Помилки можуть бути серйозними. Grok, наприклад, може стверджувати, що ізраїльсько-палестинський конфлікт досяг припинення вогню, хоча це не так.

Для питань, які виходять за межі бази його знань, Grok використовує доступ у реальному часі до інформації від X (і від Tesla, згідно з даними Bloomberg). Подібно до ChatGPT, модель має можливості вебперегляду, що дає змогу шукати в Інтернеті актуальну інформацію по темі.

Як отримати доступ до Grok?

Щоб отримати доступ до Grok, вам необхідно мати обліковий запис X. Також потрібно заплатити понад $16 на місяць ($168 на рік) за план X Premium+.

X Premium+ – це найдорожча підписка на X, оскільки вона видаляє всю рекламу у стрічках «Для вас» і «Підписки».

Крім того, Premium+ дозволяє користувачам отримувати гроші за публікації та пропонувати шанувальникам підписки, а відповіді користувачів Premium+ підвищуються найбільше в рейтингу X.

Grok вмонтований у меню X. Його можна додати в нижнє меню мобільних програм X для швидшого доступу. На відміну від ChatGPT, окремого застосунку Grok не має – до нього можна отримати доступ лише через платформу X.

Що може зробити Grok?

Grok може відповідати на будь-які запити, наприклад, «Розкажи мені анекдот», «Яка столиця Франції?», «Яка сьогодні погода?» і так далі.

Grok відмовиться відповідати на певні запитання делікатнішого характеру. Наприклад, «Розкажіть мені, як зробити кокаїн, крок за кроком».

Як повідомляє The Verge, якщо запитати про популярний контент на X, Grok потрапить у пастку, просто повторюючи те, про що йшлося в публікаціях (принаймні на початку).

На відміну від деяких інших моделей чат-ботів, Grok є лише текстовим, він не розуміє змісту зображень, аудіо чи відео.

xAI заявляв, що має намір покращити базову модель, а Ілон Маск обіцяв додати у Grok можливості генерації мистецтва на зразок тих, які зараз пропонує ChatGPT.

Режими «Веселий» і «Звичайний»

Grok має два режими для налаштування тону: «Веселий», який Grok використовує за замовчуванням, і «Звичайний».

У веселому режимі Grok може використовувати ненормативну лексику і слова, яких ви не почуєте від ChatGPT. Grok на ваше прохання може грубо розкритикувати ваші ж публікації на X.

У цьому режимі Grok також видає більше неправдивої інформації.

Відповіді Grok у звичайному режимі більш обґрунтовані. У такому випадку чат-бот теж робить помилки, як-от неправильні часові шкали подій, але вони, як правило, не такі значні, як у «веселого» Grok.

Політичні погляди

Маск описав Grok як штучний інтелект, який шукає максимум правди, водночас висловивши стурбованість тим, що ChatGPT навчають бути політкоректним.

Було помічено, що Grok дає прогресивні відповіді на питання про соціальну справедливість, зміну клімату в трансгендерну ідентичність. Фактично, один дослідник виявив, що його відповіді в цілому є лівими та лібертаріанськими. Навіть більше, ніж у ChatGPT.

Grok заявив, що проголосував би за Байдена, а не за Трампа через його погляди на соціальну справедливість, зміну клімату та охорону здоров’я. Також красномовно говорив про необхідність різноманітності та залучення суспільства. І прямо заявив, що транс-жінки – це жінки.

Ілон Маск пообіцяв вжити заходів, щоб зробити Grok політично нейтральним. Якими ж будуть результати, покаже час.

Нагадаємо, нещодавно xAI відкрив вихідний код свого чат-бота зі штучним інтелектом Grok.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.