ProIT: медіа для профі в IT
3 хв.

Високі ціни на хмарні технології підвищують інтерес до ШІ

author avatar ProIT NEWS

«Велика трійка» хмарних провайдерів AWS, Microsoft і Google рухаються як гангстери. Найімовірніша причина – дві літери: ШІ (штучний інтелект).

За даними InfoWorld, витрати підприємств на послуги хмарної інфраструктури протягом першого кварталу 2024 року перевищили $76 мільярдів, що на $13,5 мільярдів більше порівняно із першим кварталом 2023 року (зростання на 21%).

Зараз на «велику трійку» хмарних провайдерів припадає 67% світових витрат на хмарні технології. За даними Synergy Research Group, Amazon як і раніше зберігає лідерство на рівні 31%, але його частка скорочується порівняно з Microsoft (25%) і Google (11%), які показали значніше зростання проти показників минулого року.

Технологічний ландшафт, що постійно змінюється

Якщо вам не подобається поточний стан технологій, зачекайте ще рік. Хоча AWS, Microsoft Azure і Google Cloud контролюють більшу частину глобальних витрат на хмару, під цими заголовними цифрами проявляється цікава динаміка. Підприємства все більше інвестують у хмарних провайдерів другого рівня, таких як Huawei, Snowflake, MongoDB та Oracle, які разом продемонстрували найшвидші темпи зростання з року в рік.

Крім того, є нові «мікрохмари», які є невеликими хмарними провайдерами-початківцями, що здебільшого пропонують дуже специфічні послуги. Наприклад, графічні процесори й TPU для підтримки ринку ШІ, який швидко зростає.

Хто ці гравці, поки ніхто не знає. Це приватні та державні компанії, тому інвестори не спостерігають за ними так уважно (окрім венчурних капіталістичних компаній).

Інтерес до хмарних сервісів, крім AWS, Microsoft або Google, відображає зростання зацікавленості серед компаній до більш спеціалізованих, адаптованих хмарних сервісів. Можливо, вони пропонують інші переваги в ціні, продуктивності або відповідності нормативним вимогам щодо даних порівняно зі своїми гігантськими аналогами.

Ціна є основною причиною, чому деяким підприємствам варто придивитися до програвачів другого рівня та мікрохмар. Ці менш зручні публічні хмарні постачальники часто пропонують великі знижки. Основні постачальники публічних хмарних технологій стягують високі ціни за майже однакові процесори, сховище та мережу.

Також не забувайте про керованих постачальників послуг, які часто є кращими варіантами, ніж публічні хмарні постачальники. Вони пропонують більше повноцінних рішень, які включають публічні хмари, а також більш традиційні системи.

Інші архітектурні моделі

Відродження та інновації в периферійних обчисленнях і локальних технологіях ще більше підтримують тенденцію до диверсифікації, оскільки місця генерації та споживання даних продовжують географічно поширюватися.

З цими проблемними доменами, яких стало більше після COVID-19, обмеження централізованих хмарних центрів обробки даних стають більш помітними.

Граничні обчислення усувають ці обмеження, обробляючи дані ближче до місця їх створення. Це суттєво зменшує час затримки та покращує взаємодію з користувачем у таких застосунках, як IoT, роздрібні технології та інтелектуальне виробництво.

Хоча хмара пропонує гарну масштабованість і гнучкість, занепокоєння щодо суверенітету та безпеки даних продовжують підштовхувати певні галузі до локальних рішень. Конфіденційні дані та критично важливі програми в таких секторах, як фінанси, уряд та охорона здоров’я, часто вимагають зберігання даних усередині компанії відповідно до суворих нормативних меж.

Однак справжні причини більш прагматичні. Хмара часто дорожча за більш традиційні рішення, наприклад, локальні. Хмара явно зручніша для таких речей, як створення та розгортання штучного інтелекту, враховуючи, що ви отримуєте повну екосистему на вимогу. Але вартість починає спонукати багато підприємств розглядати можливість розміщення деяких своїх програм і наборів даних в іншому місці.

Звичайно, мультихмарні та гібридні хмарні варіанти все ще існують і є стратегіями розвитку. Використовуючи кілька хмарних служб від різних постачальників, компанії можуть використовувати конкретні сильні сторони кожного з них, щоб підвищити цінність.

Гібридні моделі, які поєднують хмарну та локальну інфраструктури, дають змогу підприємствам оптимізувати своє ІТ-середовище на основі вартості та продуктивності. При цьому набагато більше робочих навантажень повертаються до більш традиційних центрів обробки даних (репатріація) через несподівані витрати.

Перехід до децентралізованої інфраструктури

Якби не шум та ажіотаж навколо ШІ й усіх безпосередніх наслідків від його використання, децентралізація інфраструктури була б більш помітною темою для обговорення. Ось що відбувається, коли ви «просіюєте» $20 мільярдів маркетингового шуму. Однак це відбувається повільно і триватиме щонайменше наступні 5 років.

Ця еволюція знаменує собою зміну ландшафту цифрової інфраструктури. Підприємства вимагають більшої гнучкості й контролю над своїми потребами в даних та обчисленнях. Найбільше вони незадоволені сумою грошей, яку постійно «вливають» у кишені великих хмарних провайдерів.

У відповідь на це ринок адаптується, надаючи ширший спектр варіантів, окрім «великої трійки». Еклектичний набір технологій здатний забезпечити більшу цінність для бізнесу.

Читайте також на ProIT: Oracle планує застосувати Generative AI до Java й SQL.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.