ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Military Tech: створення екосистеми ОПК, виклики та можливості

author avatar Анатолій Амелін
Співзасновник, директор аналітичного центру “Український інститут майбутнього”

Сьогодні військово-промисловий комплекс України має два головних виклики, з огляду на які ми маємо розробляти власну стратегію розвитку.

Війна з агресором, сили якого спочатку кратно більші за українські.

Обмеження у ресурсах, оборонних технологіях, компонентах (електроніка, критичні матеріали). І насправді саме у таких випадках екосистеми показують більшу ефективність, ніж вертикально ієрархічні структури.

Екосистема більш гнучка й адаптивна. У вертикально-ієрархічній структурі рішення ухвалюються зверху вниз, що може зробити її неповороткою і нездатною швидко адаптуватися до змінних умов. Екосистема, з іншого боку, складається з різних незалежних учасників, які можуть співпрацювати один з одним для вирішення проблем, що виникають. Це робить екосистему більш гнучкою й адаптивною, що дає їй змогу швидше реагувати на зміни ринку та потреб клієнтів.

Екосистема інноваційніша. У вертикально-ієрархічній структурі нові ідеї часто блокуються бюрократичною системою. Екосистема, з іншого боку, є більш відкритою для нових ідей та інновацій, оскільки її учасники можуть вільно співпрацювати один з одним. Це робить екосистему інноваційнішою, що дає їй змогу пропонувати нові продукти та послуги, які задовольняють потреби клієнтів.

Екосистема більш стійка. У вертикально-ієрархічній структурі існує ризик виникнення єдиної точки відмови, що може призвести до краху всієї системи. Екосистема, з іншого боку, стійкіша, оскільки її учасники не залежать один від одного. Це робить екосистему більш стійкою до зовнішніх впливів, таких як економічна криза чи природні катаклізми.

Можна навести багато прикладів подібних перемог – як військових, так і комерційних:

- Комерційні: Uber, Airbnbc, Facebook, Amazon.

- Військові: партизани Другої світової війни.

- Успіхи в’єтконгу проти американської армії часів В’єтнамської війни.

- Під час Семирічної війни (1756-1763 рр.) британський флот був змушений відступити від берегів Флориди після серії атак з боку іспанського та французького москітного флоту.

Екосистема milTech – це сукупність організацій, які працюють у сфері розробки, виробництва й застосування військової техніки. До неї входять державні відомства, оборонні підприємства, приватні компанії та науково-дослідні інститути.

Цілі екосистеми milTech:

  • Забезпечення безпеки країни (оборонна доктрина і стратегія національної безпеки).
  • Розвиток технологій та інновацій в оборонній сфері.
  • Створення робочих місць і підвищення економічного зростання.
  • Підвищення якості життя громадян.

Учасники екосистеми milTech:

  • Державні відомства: Міністерство оборони, Мінстратег, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство надзвичайних ситуацій, інші відомства, що відповідають за оборону та безпеку країни, – Оборонна доктрина (виклики, принципи), Стратегія національної безпеки – цілі та шляхи їх досягнення.
  • Оборонні підприємства: підприємства, які виробляють військову техніку й озброєння.
  • Приватні компанії: компанії, що розробляють і виробляють військову техніку й озброєння, а також надають послуги у сфері безпеки.
  • Науково-дослідні інститути: інститути, які займаються дослідженнями та розробками в галузі військової техніки й технологій.
  • Технопарки та бізнес-інкубатори.
  • Система освіти.
Екосистема milTech відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки країни й розвитку технологій. Вона сприяє створенню робочих місць, підвищенню економічного зростання та покращенню якості життя громадян.

Суб’єктивно, для України максимально близько підходить ізраїльська модель.

Оборонна доктрина Ізраїлю

Оборонна доктрина Ізраїлю ґрунтується на принципах активної оборони та стримування.

Ізраїльська армія має бути здатна швидко й ефективно реагувати на будь-які загрози (як внутрішні, так і зовнішні). Також Ізраїль має бути спроможним стримувати потенційних противників від застосування сили проти нього.

В Ізраїлі я нарахував 70 «єдинорогів» – компаній, які вийшли із цієї екосистеми. Основні види їхньої діяльності: кібербезпека, великі дані, освітні технології, штучний інтелект, ігри, фізтех.

Для України створення ефективної живої екосистеми ОПК, на мій погляд, – єдиний шлях перемоги більш сильного ворога, недопущення повторення війни на нашій території, створення екосистеми інновацій, що призведуть Україну до розквіту.

Що треба робити зараз? Об’єднувати зусилля держави й приватних оборонних компаній і разом розвивати екосистему.

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.