ProIT: медіа для профі в IT
3 хв.

Вибір правильної мови програмування: тенденції й тренди

author avatar ProIT NEWS

У розробці програмного забезпечення вибір мови програмування є ключовим рішенням для будь-якої організації. Відповідна мова сприяє спрощеному робочому процесу розробки та створює стійке програмне рішення, яке сприяє швидкому й ефективному налагодженню, документуванню, вдосконаленню та обслуговуванню. З іншого боку, вибір невідповідної мови може спрямувати проєкт на невдачу із самого початку.

DevOps.com рекомендує звернути увагу на основні тенденції.

З огляду на величезну кількість доступних мов програмування, однією з найбільших проблем є визначення того, яка з них найкраще підходить для конкретного проєкту. Порівняння різних функцій і синтаксису мов може бути складним.

Ключові мови програмування у популярних сферах/доменах:

Web development

JavaScript, Java, HTML5, Ruby, TypeScript

Mobile development

Kotlin, Swift, Objective-C, ++, C#

Data science

Python, R, SQL, Scala, Julia, MATLAB

Artificial intelligence and machine learning

Python, R, Java, Lisp, Prolog, JavaScript

Cloud computing

Java, Python, JavaScript, Golang, .Net Core

Cybersecurity

Perl, C++, SQL, Ruby, Rust, Assembly

Наукове порівняння мов програмування

Одним із найефективніших способів диференціації мов програмування є бенчмаркінг – процес, за допомогою якого спеціалісти з інформатики аналізують і порівнюють мови програмування. Наприклад, вони можуть порівнювати продуктивність різних мов програмування безпосередньо одна з одною. Також можуть оцінювати відмінності продуктивності між різними компіляторами або середовищами виконання однієї мови з однаковим вихідним кодом.

Крім того, вони можуть оцінювати реальні серверні середовища, такі як розміщені хмарні віртуальні машини або Docker/Podman, і їхній вплив на продуктивність різних мов програмування.

Гра Computer Language Benchmarks – це популярний проєкт, який порівнює, як популярні мови програмування реалізують прості алгоритми. Програмісти можуть переглядати результати та краще розуміти кожну мову, її швидкість та оптимальні випадки використання.

Крім того, кілька авторитетних вебсайтів, таких як Programming Language and compiler-Benchmarks, надають паралельні порівняння різних мов програмування, беручи до уваги різні проблеми продуктивності.

Рейтинг мов програмування за популярністю (2023 рік)

Вибираючи мову програмування, фактори, які програмісти мають враховувати, включають цільову платформу, час виробництва, еластичність мови, спільноту/підтримку, досвід програміста та популярність мови.

Популярність є важливим фактором, адже попри те, що доступно понад 500 мов програмування, більшість індустрії покладається лише на 10. Нижче наведено 10 найпопулярніших мов програмування на основі індексу PYPL, який оцінює, як часто шукають підручники з мови в Google та опитуванні розробників Stack Overflow 2023.

Ranking

PYPL Ranking

September 2023

Stack Overflow’s

Developer Survey 2023

#1

Python

JavaScript

#2

Java

HTML/CSS

#3

JavaScript

Python

#4

C#

SQL

#5

C/C++

TypeScript

#6

PHP

Bash/Shell

#7

R

Java

#8

TypeScript

C#

#9

Swift

C++

#10

Objective-C

C

Обираючи мову програмування, важливо пам’ятати, що жодна мова програмування не буде ідеальною для будь-якого конкретного проєкту. Таким чином, програмісти повинні забезпечити певну гнучкість у процесі вибору.

Визначте, що є найважливішим. Наприклад, швидкість, продуктивність або менша кількість рядків коду, а потім пожертвуйте іншими областями, щоб забезпечити рішення, яке найкраще відповідає визначеним пріоритетам.

Майбутнє мов програмування

Сучасний світ програмування зосереджений навколо штучного інтелекту і машинного навчання. Такі мови, як Python, які зараз є рушійною силою ШІ, ймовірно, зростатимуть у популярності.

У майбутньому програмісти можуть очікувати збільшення популярності JavaScript, який домінує у веббраузерах; Java, яка поширена в діловому світі; Kotlin, що широко використовується у програмах, і C++, який часто використовується в системному програмуванні та розробці ігор.

З розвитком технологій мови програмування (як наявні, так і ті, що ще не розроблені) відіграватимуть ключову роль у формуванні майбутнього цифрового середовища. Їхня роль у впровадженні нових технологічних функцій, розширенні машинного навчання, доповненні ШІ та розвитку Інтернету речей (IoT) ставатиме все більш важливою.

З появою та розвитком нових мов старі мови зникнуть. Analytics Insight нещодавно опублікувала список із 10 мов програмування, включно з широко використовуваними мовами, такими як Visual Basic і COBOL, популярність і використання яких, як очікується, різко зменшаться до 2030 року.

Це важливо для розробників, щоб бути в курсі подій у світі мов програмування, який постійно розвивається. Оскільки деякі мови перестають використовуватися, а на ринку з’являються нові, професіоналам необхідно вивчати популярні нові мови та постійно підвищувати кваліфікацію.

Читайте також: Найкращі мови програмування 2023.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.