ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Debian 12 «Bookworm» — це надійний дистрибутив Linux і можлива альтернатива Ubuntu

author avatar ProIT NEWS

Випуск Debian 12  «Bookworm» заплановано на 10 червня. The Register поділився своїми очікуваннями від нового дистрибутиву Linux.

Основними особливостями  цієї версії є стандартне включення пропрієтарного мікропрограмного забезпечення в інсталяційний носій, що має спростити процес встановлення – особливо для нових користувачів. Невеликим оновленням є і нова версія APT.

Версія Debian 12 «Bookworm» дозволяє системі автоматично завантажувати відповідне мікропрограмне забезпечення залежно від типу процесора, який встановлений на комп'ютері. Для цього вона перевіряє значення поля vendor_id в файлі /proc/cpuinfo і, якщо воно відповідає процесорам GenuinIntel або AuthenticAMD, відбувається автоматичне завантаження відповідного мікрокоду. Ймовірність того, що це призведе до помітного покращення продуктивності, на думку оглядачів The Register – мінімальна, але це може зробити системи дещо менш вразливими.

Debian 12 буде поставлятися з ядром версії 6.1, яке є поточною версією з тривалим терміном підтримки. Це означає, що користувачі отримуватимуть оновлення та заходи безпеки для ядра ще протягом багатьох років. Така довготривала підтримка є важливим фактором, оскільки швидкі релізи деяких дистрибутивів можуть включати лише тимчасові версії ядра, що змушує користувачів залежати від вендорів для отримання оновлень безпеки. Потенційно менш бажаним оновленням буде включення systemd версії 252.6.

Більшість робочих столів, які підтримує Debian, представлені у нових версіях, включаючи KDE Plasma 5.27, Cinnamon 5.6, XFCE 4.18, LXQt 1.20, MATE 1.26. GNOME  матиме версію 43, оскільки версія 44 з'явилася занадто пізно, і не була включена в цей реліз Debian.

«Bookworm» за замовчуванням використовує аудіо-сервер Pipewire. В The Register протестували Pipewire і прийшли до висновку, що сервер не працює належним чином, також тестувальників не задовільнив пропрієтарний драйвер Nvidia версії 525.89.

У пакеті програм йдуть LibreOffice 7.4, Vim 9.0 і Emacs 28.2. Загалом Debian надає перевагу стабільним або повільним версіям, а не останнім розробкам. Якщо потрібні новіші компоненти, або остання підтримка апаратного забезпечення, то  варто розглянути проміжні релізи Ubuntu. Якщо потрібні передові версії програм, то Fedora може бути кращим вибором. Варто зазначити, що Debian за замовчуванням не включає ані Flatpak, ані Snap, але це можна встановити за потреби.

Debian також є одним з небагатьох дистрибутивів, які підтримують 32-розрядні x86-комп'ютери, а також 64-розрядні x86, три варіанти Arm, 32-розрядні та 64-розрядні MIPS, 64-розрядний PowerPC у режимі little-endian і IBM System Z.

На думку редакції The Register, Debian є надійною альтернативою Ubuntu. Щодо використання systemd, яке не всім подобається, теоретично його можна видалити після установки і замінити іншою системою ініціалізації. Однак, це не проста задача і вимагає певного рівня вмінь. Це залишається основною відмінністю між реміксами Debian, такими як Devuan, antiX або MX Linux, які не використовують systemd, але все ще базуються на Debian.


Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.