ProIT: медіа для профі в IT
4 хв

Лайфхаки. Linux: Керуйте середовищами chroot за допомогою Atoms

author avatar ProIT NEWS

Запитайте будь-якого досвідченого програміста про середовище chroot, і він або кивне, розуміючи, що пропонує цей інструмент, або відвернеться, щоб ви не побачили страху в його очах, адже створення chroot-середовищ – не найпростіша річ, яку можна зробити з командного рядка.

The New Stack розповідає, що таке середовище chroot і як їм управляти за допомогою Atoms.

По суті, середовища chroot створюють ізольовані віртуалізовані копії системи програмного забезпечення, які можна використовувати для тестування або розробки, не завдаючи шкоди вашій операційній системі. Ці середовища є чудовим варіантом для тестування речей, які становлять ризик для вашої робочої машини.

Традиційно середовища chroot створювали за допомогою командного рядка. На щастя, доступний інструмент графічного інтерфейсу користувача, який значно полегшує керування середовищами chroot.

Цей застосунок називається Atoms і дозволяє створювати, керувати та використовувати середовища chroot.

Наразі Atoms підтримує такі версії Linux:

  • Alpine Linux.
  • Ubuntu.
  • Fedora.
  • Alma Linux.
  • Centos.
  • Debian.
  • Gentoo.
  • OpenSUSE.
  • RockyLinux.

За допомогою Atoms ви можете легко вибрати версію дистрибутиву (а також випуску), яку ви хочете використовувати у своєму середовищі. Створивши своє середовище, можна отримати до нього доступ, зробити все, що вам потрібно, а потім вийти з нього, знаючи, що все, що ви робили в середовищі, не зашкодить вашій хост-системі.

Як встановити Atoms

Для роботи з Atoms вам знадобиться дистрибутив Linux, який підтримує Flatpak. Ви не знайдете Atoms як пакет .deb або .rpm, а також він не доступний через Snap.

Отже, якщо у вашій поточній ОС Linux не встановлено Flatpak, вам потрібно спочатку встановити його. Такі дистрибутиви, як Fedora, постачаються з попередньо встановленим Flatpak.

Для дистрибутивів на основі Ubuntu ви можете встановити Flatpak за допомогою такої команди:


sudo apt-get install flatpak -y

Якщо ви лише зараз встановлюєте Flatpak, вам потрібно буде налаштувати його, перш ніж він зможе встановлювати програми із Flathub. Для цього обов’язково введіть таку команду (після встановлення Flatpak):

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Зробивши це, перезавантажте систему, щоб зміни набули чинності.

Встановлення Atoms

Встановлення Atoms дуже просте. Відкрийте вікно термінала і введіть таку команду:

flatpak install flathub pm.mirko.Atoms

Обов’язково дайте відповідь у на всі запитання. Після завершення інсталяції ви можете увійти та вийти (тобто засіб запуску Atoms буде додано до меню робочого столу) або негайно запустити Atoms за допомогою команди:

flatpak run pm.mirko.Atoms

Під час першого запуску Atoms ви побачите кнопку «Створити новий Atom».

Програма Atoms під час першого запуску не містить жодних середовищ chroot.

Створіть своє перше середовище chroot

Натисніть «Створити новий Atom». У спливаючому вікні, що з’явиться, вам потрібно буде вказати Atom, вибрати дистрибутив для використання як базового образу, а потім вибрати випускну версію вибраного дистрибутиву. У певних дистрибутивах ви можете виявити, що ви обмежені лише останнім випуском.

Після налаштування вашого нового Atom натисніть «Створити», і програма зробить свою справу. Коли процес завершиться (це має зайняти менш ніж хвилину), закрийте спливаюче вікно, і ви побачите свій Atom у списку.

Використання вашого нового Atom

На вкладці Dashboard клацніть запис для вашого нового Atom, і ви побачите записи для Browse Files, Details, Bindings і Destructive Actions.

Якщо натиснути «Огляд файлів», буде змонтовано середовище та відкритий файловий менеджер, щоб ви могли переміщатися по ієрархії файлової системи. Однак справжня робота відбувається на вкладці «Консоль».

Клацніть вкладку «Консоль», і ви опинитеся в кореневому вікні свого середовища, де зможете розпочати тестування, розробку і все, що вам потрібно.

Єдине, про що слід пам’ятати, це те, що середовище chroot не є на 100% аналогом ані віртуальної машини, ані простого встановлення. У вас виникнуть проблеми під час встановлення таких програм, як Docker, Podman, Apache2 тощо.

Однак ви можете на панелі інструментів натиснути «Переглянути файли», а потім за допомогою файлового менеджера скопіювати та вставити джерело/сценарії у потрібний каталог і працювати звідти. Використовуючи той самий метод, ви можете створювати нові каталоги.

Також можете виявити проблеми з дозволами. Ось так можна перейти до консолі й створити нового користувача:

useradd -m USERNAME

Де USERNAME – це ім’я користувача, яке потрібно додати.

Потім дайте цьому користувачеві пароль за допомогою команди:

passwd USERNAME

Потім ви можете змінити на цього користувача за допомогою команди:

su USERNAME

На цьому етапі ви матимете дозвіл на запис у домашній каталог нового користувача (перейдіть на нього за допомогою команди cd).

Коли ви закінчите використовувати Atoms, ви можете натиснути стрілку, що вказує ліворуч, у верхньому лівому куті вкладки «Інформаційна панель». Якщо вам більше не потрібен Atoms, клацніть «Destroy Atom».

Atoms – це чудовий спосіб швидко створювати середовища chroot. Додайте середовища chroot за допомогою Atoms до процесу розробки/тестування. Це полегшить ваше життя і завдасть меншої шкоди вашим виробничим системам.

Читайте також на ProIT: як бути більш продуктивним у Linux за допомогою дій KDE.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.