ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Валютна виручка українського ІТ може впасти на 30-40%. Причина: спеціалісти легалізуються за кордоном

author avatar ProIT NEWS

Влад Воскресенський, співзасновник та СЕО Revenue Grid, в інтерв'ю ProIT зпрогнозував падіння українського ринку IT на 30-40%.

Незважаючи на те, що в минулому році сукупна валютна виручка українських ІТ-компаній попри війну навіть трохи зросла, цього року вона може суттєво зменшитися. Головна причина: ІТ-спеціалісти, які виїхали з України, почнуть легалізуватись за кордоном.

"Виручка хоч і зросла, але без війни вона мала б зрости в два-три рази більше. Чому вона взагалі виросла, при тому що війна? Моя думка: багато людей, хоч і виїхали з України, продовжували поки що отримувати зарплату через Україну. І це ще проходить як українська виручка, але знімають і витрачають ці гроші вже за кордоном. Тому й падіння ВВП в Україні біля 30%. Але довго так тривати не може. І місцеві влади роблять все для того, аби наші спеціалісти легалізувались там", - каже Влад Воскресенський.

Він уточнив, що в його компанії є випадки, коли співробітники йдуть через те, що Revenue Grid не збирається відкривати офіс в країнах Європи і працевлаштувати їх там.

"А робота їм потрібна саме там, тому що довго бути десь без прозорого доходу там, де ти є – важко, а інколи і неможливо. Тому – так, IT трошки виросло. Чи може воно сильно впасти? Може, але навіть не від того, що менше замовлень, а через те, що працівники вже навіть формально не будуть залишатися в Україні. Коли вони будуть переходити на європейські пейроли або йти з українських компаній, які не можуть їм цього забезпечити, ми можемо побачити реальний спад, і це серйозна небезпека", - акцентує Влад Воскресенський.

За його словами, чим довше залишається невизначеність з перспективою завершення війни, тим більше коріння десь не в Україні пускають і люди, і компанії, а гілки українського коріння, відповідно, починають усихати.

"Майже з кожної ІТ-компанії виїхало не менше 30%. Подивіться на нашу статистику: було (до повномаштабної війни) 200 співробітників, залишилось 125. А деякі компанії ще до війни організовано вивозили співробітників – у них може бути і більше. Треба розуміти, що IT – це, напевне, найліквідніша професія, і людям по великому рахунку все одно, де працювати. Майже всі на початку думають, що це тимчасово, але час іде, там вже діти в школу пішли, і все. Одного дня людина приходить і каже: мені треба локальний пейрол, якщо ні, буду шукати іншу роботу тут, по місцю.  Тому потенціал українського айті впасти на 30-40% точно є", - каже Влад Воскресенський.

За його словами, не всі з тих, хто виїхав, локалізуються деінде, але 10% з них точно це зроблять. І чим довше триватиме війна, тим більше українських айтішників легалізуватимуться за кордоном. До того ж, багато хто з тих, хто бажає виїхати, зараз не може цього зробити через обмеження на виїзд.

"Саме це буде найбільша повоєнна проблема України: не просто повернути людей, а залучати їх до країни... Велика трагедія, що ми втрачаємо тисячі людей на фронті. Але не менша трагедія, що ми втрачаємо для країни мільйони людей, які виїхали і наразі їх повернення під питанням. Тому після перемоги нас всіх чекає важка робота по відбудові не лише будинків та інфраструктури, а ще й людського потенціалу України", - вважає Влад Воскресенський.

Повне інтерв'ю з Владом Воскресенським, співзасновником та СЕО Revenue Grid, читайте тут.

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.