ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Звіт: центри обробки даних споживають величезну кількість води для охолодження генеративних серверів ШІ

author avatar ProIT NEWS

Відомо, що генеративні моделі ШІ, такі як ChatGPT, споживають величезну кількість енергії, але мало хто знає, яка величезна кількість води потрібна для їхньої роботи, пише SiliconANGLE.

У своїх останніх екологічних звітах Microsoft Corp. і Google LLC – два провідні гравці в індустрії генеративного ШІ – звітували про значне зростання споживання води в їхніх центрах обробки даних. Експерти пояснюють це зростанням популярності моделей ШІ.

Associated Press повідомляє, що використання води центром обробки даних Microsoft зросло на 34% з 2021 по 2022 роки. Торік компанія використала понад 1,7 мільярда галонів, або 6,4 мільярда літрів води. Цього достатньо, щоб заповнити понад 2500 басейнів олімпійського розміру.

Подібна історія і з Google, яка повідомила про зростання рівня споживання води на 20% за той самий проміжок часу.

Шаолі Рен, вчений із Каліфорнійського університету в Ріверсайді, який проводив дослідження для оцінки впливу генеративного ШІ на навколишнє середовище, повідомив AP News, що більша частина зростання споживання води пов’язана зі збільшенням робочого навантаження на ШІ.

«Більшість людей не знають про використання ресурсів, що лежить в основі ChatGPT. Якщо ви не знаєте про використання ресурсів, тоді ми не можемо допомогти зберегти ресурси», – зазначив експерт.

У статті, яку Рен має намір опублікувати пізніше цього року, він досліджує, що модель OpenAI GPT-3, яка використовувала перший випуск ChatGPT, під час навчання спожила понад 85 тисяч галонів води.

У тому ж звіті зазначено, що сам ChatGPT, ймовірно, «проковтнув» еквівалент пляшки води 0,5 літра для кожної дискусії, яка включала від 25 до 50 запитань. Оцінка включає непряме використання води. Наприклад, що використовується електростанціями для забезпечення центрів обробки даних енергією.

Варто зауважити, що збільшення споживання води Google не було рівномірним у всіх центрах обробки даних. Використання води залишалося стабільним на заводі в Орегоні, який раніше привертав увагу ЗМІ через високе споживання. Однак центри обробки даних Каунсіл-Блаффс в Айові споживали більше питної води, ніж будь-який інший центр обробки даних.

Кілька факторів визначають, скільки води використовує центр обробки даних. Наприклад, його розташування, сезон і технологія охолодження центру обробки даних.

Проблема полягає у тому, що багато центрів обробки даних використовують потужні системи охолодження, щоб уникнути перегріву серверів, які живлять їхні обчислення ШІ. Більшість використовують системи HVAC або системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря, які потребують значної кількості води, інші ж – градирні, які часто мають таку ж проблему.

Аналітик Хольгер Мюллер із Constellation Research Inc. висловив свою думку з приводу цієї ситуації. Він зауважив, що сплеск споживання води цікавий, але більшу тривогу викликає споживання енергії.

«Значна частина води, яка використовується центрами обробки даних, переробляється навіть самою природою, але цього не можна сказати про енергію. Також варто зазначити, що хоча увага зосереджена на хмарних центрах обробки даних, вони, як правило, випереджають локальні об’єкти з точки зору ефективності завдяки більшому використанню. До того ж як Microsoft, так і Google мають комерційну мотивацію зменшити споживання енергії та води», – підсумував аналітик.

На запитання АР про збільшення споживання води у Microsoft відповіли, що працюють над тим, аби зробити свої великі обчислювальні системи більш енергоефективними як для навчання, так і для робочого навантаження застосунків.

Раніше корпорація Microsoft заявляла, що до 2030 року має намір стати «water positive», а також «carbon negative» і безвідходною. Немає формального визначення того, що означає «water positive», але це загалом вказує на зобов’язання не лише економити воду, але й повертати у навколишнє середовище більше, аніж вилучати.

Наприклад, Pepsi Co. повідомила про низку стратегій, щоб стати «water positive» на своїй фабриці снеків у Мехіко, «зоні високого ризику водопостачання».

Після того, як вода проходить через заводське обладнання, вона збирається й обробляється відповідно до стандартів, безпечних для пиття. Потім воду транспортують на інше підприємство за дев’ять миль, де використовують для миття картоплі для виробництва чипсів компанії Sabritas.

Корпорація Microsoft не визначила, як вона планує стати «water positivе», але у своєму звіті про сталий розвиток заявила, що продовжить аналізувати свої викиди, збільшувати використання чистої енергії для живлення центрів обробки даних, використовувати відновлювані джерела енергії й інвестувати в інші екологічні технології.

OpenAI повідомила AP, що «визнає», що навчання ШІ потребує як енергії, так і води, й наголосила, що активно працює над підвищенням ефективності в цих областях.

Рішення проблеми включає зниження потреби в енергії моделей ШІ, що передбачає створення більш ефективних алгоритмів та апаратного забезпечення, хоча для цього знадобиться час.

Microsoft також досліджувала і більш креативні ідеї, такі як розміщення своїх центрів обробки даних в океані. У 2018 році корпорація затопила один зі своїх об’єктів біля узбережжя Оркнейських островів (Шотландія) і протягом 2 років вивчала роботу цього центру, виявивши, що він значно покращив свою енергоефективність.

Перевага підводних центрів обробки даних полягає у тому, що вони можуть використовувати воду в океані для охолодження. У Microsoft заявили, що занурення всього об’єкта під воду також допомагає охолодженню, тобто його системам охолодження не потрібно виконувати стільки роботи.

Читайте також у ProIT: Промисловий метавсесвіт Nokia допомагає компаніям скоротити викиди в атмосферу.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.