ProIT: медіа для профі в IT
2 хв.

Damn Small Linux повернувся і став більшим, але все ще вміщається на CD

author avatar ProIT NEWS

Damn Small Linux (DSL) – це легкий дистрибутив GNU/Linux, розроблений, щоб вдихнути нове життя у старе комп’ютерне обладнання, пропонує повноцінну операційну систему для робочого столу. Вона працює на широкому діапазоні обладнання, але займає мало місця на диску.

Початкова мета DSL полягала в тому, щоб усе було менш ніж 50 МБ, і версії операційної системи, випущені між 2005 і 2012 роками, дотримувалися цього обмеження розміру, повідомляє Liliputing.

Але минуло понад десятиліття після останнього випуску, розробник Джон Ендрюс випустив загальнодоступну альфа-версію Damn Small Linux 2024. Цього разу операційна система збільшилася у розмірах, але вона все ще досить мала, щоб поміститися на одному компакт-диску.

Тепер мета розробників полягає в тому, щоб розмір операційної системи був меншим за 700 МБ. Це дозволяє користувачам записувати систему на CD і використовувати його для завантаження та/або інсталяції операційної системи на старих комп’ютерах, які можуть навіть не мати DVD-драйвера чи підтримки завантаження з USB-накопичувача.

Збільшений розмір дозволяє DSL 2024 включати драйвери для підтримки ширшого діапазону апаратного забезпечення, а також низку базових безкоштовних програм із відкритим кодом. Зокрема, веббраузер, клієнт електронної пошти, текстовий процесор, засіб перегляду PDF, програму для роботи з електронними таблицями, медіаплеєри та графіку.

Операційна система базується на AntiX 23 i386, який своєю чергою базується на Debian 12 Bookworm і має ядро ​​на основі Linux 5.10.

DSL 2024 постачається з віконними менеджерами Fluxbox і JWM і підтримкою apt. Це означає, що має бути легко встановити інші програми, сумісні з інструментами керування пакетами командного рядка Debian за замовчуванням.

Попри те, що операційна система спеціально розроблена для роботи на старих комп’ютерах із процесорами x86, вона також має перевагу, оскільки є досить швидкою операційною системою для сучасних комп’ютерів (або віртуальних машин) завдяки своєму компактному розміру та низьким вимогам до пам’яті.

Тільки не дивуйтеся, якщо великих оновлень буде небагато. DSL – здебільшого це робота одного розробника, а DSL 2024 – перше велике оновлення з 2012 року.

Тим часом люди, які шукають полегшений дистрибутив Linux, який більш активно обслуговується, можуть розглянути Tiny Core Linux, Porteus (дистрибутив менш ніж 300 МБ, призначений для запуску з компакт-диска або флешки) або Puppy Linux (500 МБ або менше).

Читайте також на ProIT про 5 дистрибутивів Linux, які вдихнуть нове життя у старе обладнання.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.