ProIT: медіа для профі в IT
4 хв.

Кабінет Стіва Джобса, таксофон із Подолу, трофейне радіо військових рф. Що подивитися на виставці про технології у музеї історії в Києві

author avatar Мія Василевська
Редактор ProIT

У Києві відкрилася нова виставка «На зв’язку!» про історію розвитку комунікаційних технологій.

Проєкт у Національному музеї історії України присвячений появі нових засобів зв’язку та їхньому впливу на різні сфери життя людей у контексті світової історії з акцентом на історії України з кінця XVIII до початку XXI століття.

ProIT відвідав виставку та розповідає про найцікавіші експонати.

Пристрої, функції яких сьогодні виконує смартфон

Надсилати й отримувати листи, відправляти телеграми, телефонувати друзям і колегам, відкрити смартфон і дізнатися потрібну інформацію з будь-якого куточка світу. Усе це стало можливим завдяки розвитку зв’язку.

Сучасні технології дають змогу купувати речі чи продукти на відстані, бути в курсі усіх новин по всьому світу в live-режимі, навчатись і працювати віддалено, сплачувати рахунки, переказувати кошти, ділитися інформацією з мільйонними аудиторіями на різних континентах.

Виставка в історичному музеї у Києві нагадує: хоч ми вже до цього звикли й не уявляємо свого життя без смартфонів та інших надбань диджиталізації, однак так було не завжди.

У середині XIX століття перша телеграма з США до Великої Британії йшла 17 годин. Сьогодні ми миттєво, за секунди, можемо зв’язатися з будь-якою людиною на іншому куточку світу завдяки такому винаходу, як Інтернет та мобільний телефон. Але цим винаходам передували інші. Саме завдяки їм звʼязок скоротив відстані між людьми та державами й поклав початок цифровій ері.

Прообраз служби доставки кореспонденції, яка згодом отримала назву «пошта», виник ще в IV тисячолітті до нашої ери, однак аж до XIX століття комунікація між людьми була обмежена логістичними факторами: банальною швидкістю пересування поштових служб і відстанню між населеними пунктами. Усе змінилося в епоху промислового перевороту.

Цей період увійшов в історію не тільки як століття парового двигуна, промислових підприємств і нових видів транспорту, а й нових засобів передачі інформації: телеграфу, телефона та радіо.

Їх впровадження докорінно змінило глобальну економіку, політику, ЗМІ, соціальні відносини пересічних людей. А потім, на межі ХХ та ХХІ століття, винахід комп’ютера, мобільного телефона й Інтернету довершив технічний прогрес.

Домашній кабінет Стіва Джобса можна побачити в музеї історії

За кожною новою технологією завжди стояли талановиті інженери, вчені, програмісти й експериментатори з усього світу.

Так, один зі стендів виставки «На звʼязку!» присвячений Стіву Джобсу, засновнику компанії Apple. Зокрема, відтворено домашній кабінет Джобса 2000-х років.

Відвідувачі можуть сфотографуватися за столом відомого винахідника. На ньому розміщено списані його рукою робочі папери, поруч відтворена книжкова полиця Джобса. А також показана еволюція iPhone – від першої моделі 2007-го до нового iPhone 15 2023 року.

Однак технічний прогрес стільникового звʼязку не обмежувався продукцією тільки компанії Apple.

Так, на виставці можна побачити (згадати), як виглядали найперші мобільні телефони 1990-х років. Хоча з моменту їх винаходу минуло лише 30 років, що в історичному контексті – наче один день, та зараз ці моделі вже забуті, безнадійно застарілі й виглядають наче не з минулого, а з позаминулого століття.

Зокрема, тут представлена легендарна модель 1999 року – Nokia 7110, перший мобільний телефон із веббраузером, з яким стало можливо виходити в Інтернет.

До речі, мобільні телефони зараз є майже в усіх громадян України. За статистикою, станом на 2023 рік 78% українців щодня користуються Інтернетом.

Цікаво, що перший мобільний телефон винайшов українець. Точніше, американець українського походження Мартін Купер (народився у 1928 році) розробив мобільний телефон Motorola DynaTAC. 3 квітня 1973-го саме він здійснив перший у світі дзвінок з мобільного телефона.

Американець українського походження Мартін Купер винайшов мобільний телефон

В експозиції також представлений таксофон, який стояв у Києві на Подолі у 1990-х роках. Зараз теж важко уявити, що якихось років 30 тому ще всі ними користувалися. За бажання у цьому раритетному таксофоні можна сфотографуватися.

До того ж на виставці можна побачити старовинні листи, листівки, телефонні й телеграфні апарати.

Також тут представлена радіостанція «Орел», передана музеєм Патона, і трофейна радіостанція росіян.

Експозиція дає стисле, але водночас дуже інформативне уявлення про історію розвитку технологій звʼязку з акцентом на їх розвитку в Україні.

По периметру виставки, на банері, що огортає стіни, описана вся еволюція комунікаційного прогресу та найголовніших винаходів на кшталт телеграфу, радіо, ноутбука, телефона у хронологічному порядку. Це хороший спосіб ознайомитися з головними віхами ери інформаційних технологій.

Триватиме виставка щонайменше до кінця року (з імовірним продовженням), повідомляють у музеї. Тож радимо відвідати її хоча б заради того, щоб нагадати собі – з чого починалася та маленька коробочка, яка стала невід’ємною частиною нашого повсякденного життя, яка сьогодні дає нам змогу комунікувати будь з ким, будь-де й будь-коли та жити без якої ми вже не можемо.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.